Tamsioji futbolo čempionatų pusė

2016-06-10mf815

Šiandien prasideda Europos futbolo čempionatas!  Sporto fanams „Sandrauga“ linki gražių varžybų ir tegul jūsų mėgstama komanda laimi, o dėl futbolo nepametusius galvas kviečiame pasižvalgyti po tamsiąją  tokių renginių pusę, kurioje kraujas liejasi laisvai.

Nors šiandien prasideda Prancūzijoje vykstantis Europos futbolo čempionatas, tačiau aistras jau kursto tik 2022 metais Katare vyksiantis pasaulio futbolo čempionatas. Intensyviai renginiui besiruošiantis Kataras yra intensyviai kritikuojamas pasaulinės bendruomenės už šiose statybose vykstančius žmogaus teisių pažeidimus ir vergiškas imigrantų darbo sąlygas.

Kataras yra kaltinamas, kad čia statybose dirbantys imigrantai iš Indijos, Nepalo, Pakistano, Irano ir kt. šalių yra iš esmės prilyginami vergams: „Kafala“ finansavimo sistema leidžia darbdaviams konfiskuoti imigrantų pasus ir atšaukti išvykimo iš šalies vizas; jiems yra draudžiamas profesinių sąjungų atstovavimas; dažnai su jais nėra pilnai ar laiku atsiskaitoma už darbą; jie verčiami gyventi perpildytose būstuose; dirba plieskiant dykumos saulei ir negauna vandens ir t.t.

Tačiau vargu ar šie tarptautinių profesinių sąjungų ir žmogaus teisių stebėjimo institucijų pastebėjimai būtų sulaukę visuomenės dėmesio, jei ne kur kas rimtesni kaltinimai, kad Katare futbolo stadionų ir infrastruktūros statybose dirbantys imigrantai yra ne tik išnaudojami, tačiau registruojama ir daugybė mirties atvejų. Manoma, kad iki renginio pradžios Katare bus žuvę 4000 darbininkų.

o-QATAR-SDEATH-TOLL-570

Darbuotojų mirtingumas ruošiantis įvairiems sporto renginiams. Šioje lentelėje 1 žmogeliukas atitinka vieną žūties atvejį. Duomenys apie Katarą (Qatar) pateikiami nuo 2010-ųjų metų iki 2015-ųjų (tuomet buvo publikuota ši schema).

Pavyzdžiui,puslapyje Play Fair Qatar (liet. Žaisk sąžiningai, Katare) pateikiami tokie skaičiai:

  • 1200 – patvirtintos darbininkų iš Nepalo, Indijos ir Bangladešo mirtys 2012-2014 metais. Manoma, kad tikrieji skaičiai yra kur kas didesni.
  • 7000 – spėjama, kad tiek darbininkų bus žuvę iki 2022 metų futbolo čempionato pradžios.
  • 6 – tiek svarų per dieną uždirba statybininkai. Tačiau yra pranešimų, kad daliai jų atlyginimas išvis nemokamas po keletą mėnesių.
  • 90 – procentas mažai uždirbančių imigrantų, iš kurių Katare buvo paimti pasai.

Leidinys The Huffington Post publikavo šią didelio atgarsio pasaulyje sulaukusią lentelę (kairėje), kurioje vaizduojama kiek darbininkų jau žuvo darbe ruošiantis 2022 -ųjų Pasaulio futbolo čempionatui Katare ir kiek – kitiems grandioziniams sporto renginiams, tokiems kaip Londono olimpinės žaidynės.

Tiesa, čia pateikiamas skaičius – 1200 mirtys – Kataro vyriausybės raginimu vėliau buvo paneigtas. Teigiama, kad Katare minimu laikotarpiu mirę 1200   darbininkai imigrantai dirbo įvairiose vietose ir nėra  išimtinai susiję su futbolo čempionato parengiamaisiais darbais.

Kaip ten bebūtų, tarptautinės bendruomenės spaudimas buvo rezultatyvus. Š.m. balandžio mėnesį pasaulio futbolo čempionato organizatorės FIFA prezidentas susitiko su Kataro Emiru ir Ministru pirmininku ir pareikalavo, kad šalis imtųsi „konkrečių veiksmų“ užtikrinant padorias darbo ir gyvenimo sąlygas 2022m. čempionato stadionus statantiems darbininkams.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis The Guardian, BBC, The Huffington Post ir kt. inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *