Protestai prieš DK – ne vien profsąjungų reikalas

2016-06-18 IMG_20160615_191203b

Seime baigiamu svarstyti Darbo kodeksu ir jame mažinamomis dirbančiųjų garantijomis nepatenkintos yra ne vien profsąjungos. Studentai iš Kauno, protestuodami prieš šį Darbo kodeksą, bei sudėtingą pragyvenimą Lietuvoje, praėjusią savaitę savo mieste surengė eiseną, po kurios pradėjo „Protestivalį“ – apsigyveno palapinėse „Miesto sode“.

Profesinių sąjungų mitingo birželio 16 d. išvakarėse Kaune įvyko eisena prieš naujojo Darbo kodekso įstatymo projekto straipsnių, kuriais naikinamos darbuotojų teisės ir garantijos, priėmimą. Po jos, dalis dalyvių apsigyveno palapinėse Miesto sode.

IMG_20160615_194323Kaip teigiama jų tinklalapyje, protestuotojai reikalauja:

– Atmesti neapibrėžtos apimties („nulio valandų“) darbo sutarčių įteisinimą
– Atmesti straipsnius, lengvinančius atleidimo iš darbo sąlygas
– Atmesti darbo valandų normos didinimą, vietoje jo nustatant 30 val. darbo per savaitę normą
– Didinti darbuotojų socialines teises ir garantijas
– Įsteigti Visuotinio streiko fondą, kad streikas taptų tikru darbuotojų interesų gynimo įrankiu
– Panaikinti susirinkimų teisės apribojimus

„Protestivalis“ yra susijęs su #gyvenimasperbrangus judėjimu, atsiradusiu kaip atsakas į  „kalafioro krizę“. Įdomu tai, kad nors garsiai kalba apie Darbo santykius kritikuoja darbo santykių problemas (mažus atlyginimus, tarp darbdavių pasitaikančiu darbo įstatymų nesilaikymu ir pan.), tai yra visuomeninis – t.y. ne profesinių sąjungų – judėjimas. judėjimas.

Savo Facebook „Protestivalis“ pristatomas taip:

„Lietuvoje ekonominė krizė bankams ir valdžiai jau baigėsi, bet mums ji tapo kasdienybe. Didžiulės maisto ir paslaugų kainos, vargani atlyginimai, mažėjančios socialinės garantijos, o dabar ir naujas darbo kodeksas, kuriame beveik išimtinai ginami ne darbuotojų, o darbdavių interesai, karpomos darbuotojų teisės.
Naujasis darbo kodeksas yra tik dar vienas įrodymas, jog politikai, biurokratai ir darbdaviai už mus sprendžia mūsų pačių gyvenimus. Atėjo metas parodyti, kad turime balsą ir kad su mumis reikia skaitytis. Niekas mūsų teisių nesiruošia atstovauti, jei mes patys už jas nekovosime.

[…]
Tarnauti atsisakome, nes gyvenimas per brangus!!!“

Beje, šis judėjimas, kaip ir profesinės sąjungos, savo protesto akcijos datą siejo su diena, kuomet Seimas turėjo baigti svarstyti ir galutinai balsuoti už „liberalųjį“ Darbo kodeksą, tačiau paskutinę akimirką ši data buvo perkelta į ateinančią savaitę.

Rūta Geležinė

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *