Vyksta referendumas dėl „Brexit“

2016-06-23union-jack-love

Šiandien  prasidėjo referendumas dėl Didžiosios Britanijos perspektyvų Europos Sąjungoje. Kaip baigsis balsavimas  prognozuoti kol kas sunku, tačiau ką dirbantiesiems reikštų  „Brexit“?

Nors kol kas nežinoma, ar didžioji Britanija pasitrauks iš Europos Sąjungos balsavimui nepasibaigus nuspėti yra sunku, šis referendumas yra žinomas „Brexit“ pavadinimu (santrumpa  nuo Britain exit, t.y. Britanijos pasitraukimas).

„Brexit“ – didės nedarbas

Daugiausiai apžvalgininkų, spėliodami, kas lauktų D. Britanijos jei ši vis tik nuspręstų pasitraukti iš Europos Sąjungos, sutaria, kad bent laikinai šalyje tikriausiai išaugtų nedarbas. Pavyzdžiui, Kembridžo universiteto Europos Sąjungos teisės profesorė Catherine Barnard skaičiuoja, kad dėl ekonominės veiklos sumažėjimo sumažėjusios rinkos D.Britanijoje iki 2020 m. būtų prarasta apie 550 000 darbo vietų.

Tiesa, yra dalis manančiųjų, kad jei šalis ir pasitrauktų iš ES, tai tokiomis sąlygomis, jog pokyčiai beveik nepasijustų. Tai galėtų įvykti, jei Britanija liktų Europos ekonominės bendrijos nare kaip Norvegija ar Šveicarija. Tiesa, tokiu atveju ji nebeturėtų sprendžiamojo balso, tačiau dalies įsipareigojimų vis vien turėtų laikytis.

… ar kils atlyginimai?

Nors išaugęs nedarbas atrodytų kaip dirbantiems britams labai nepatraukli perspektyva, „Brexit“ šalininkai teigia, kad būtent dirbantiesiems pasitraukimas išeitų į naudą, nes išaugtų atlyginimai.

Europos Sąjungos laisvu darbuotojų judėjimu pasinaudoję emigrantai iš Rytų Europos, atvykę dirbti į Didžiąją Britaniją, yra kaltinami dėl atlyginimų „numušinėjimo“. Čia vadovaujamasi tokia logika: britams nepavyksta derėtis dėl atlyginimų kėlimo, nes į jų vietas taikosi atvykėliai, sutinkantys dirbti už mažiau.

Patrick Collinson, britų dienraščio The Guardian finansų skilties redaktorius tai paaiškina taip:

„kai kompanijos ieško darbuotojų iš rytų Europos, jos tai aiškina darbuotojų trūkumu Didžiojoje Britanijoje. Rimtai? Jei didelė kompanija nori pasamdyti, tarkime, vairuotoją, dirbantį už 25 svarus per valandą, ji tai gali laisvai padaryti; iš tiesų šis pasakymas reiškia, kad kompanija neranda žmonių sutinkančių dirbti nesocialiomis valandomis [t.y. ne darbo valandomis]  už 10 svarų per valandą. Tuo tarpu kai darbuotojai čia atsisako dirbti už mažus atlyginimus, jie išvadinami tinginiais[…].

Kas lauktų lietuvių?

Kaip žinia, tarp šių „darbus atimančių ir kainas mušančių emigrantų“ yra labai nemažai lietuvių, tad kyla klausimas, kas lauktų imigrantų, jei „Brexit“ įvyktų.

Atsakymas, vėlgi – nieko. Bent taip mano dauguma apžvalgininkų. Tikėtina, kad šaliai traukiantis iš ES, pasilikti būtų leista tik turintiems gyvenamąją vietą, darbą ir mokantiems socialinio draudimo mokesčius imigrantams. Tačiau dėl pereinamojo laikotarpio, kuris bet kokiu atveju užtruktų, pokyčiai jau atvykusių imigrantų nepaveiktų ir draudimai galiotų tik naujai atvykstantiesiems.

Parengė Rūta Geležinė