DK protestai ir Valstybinės šventės – net labai pakeliui

2016-07-06 7998272415_23208d3907_h22

Nors protestuojantys ir oficialią valstybės politiką kritikuojantys žmonės dažnai išvadinami vos ne Valstybės išdavikais, iš tiesų pilietiškumas, pagalba ir meilė savo šaliai – labai artimos vertybės kiekvienam protestuotojui, teigia LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Tebevykstant protestams prieš naująjį Darbo kodeksą V. Kudirkos aikštėje, žiniasklaida judėjimo „Gyvenimas per brangus“ dalyvius apkaltino neva jie apmokyti „kitose šalyse“.  Panašios etiketės protestuojantiesiems klijuotos ne kartą – vien ko verti Premjero kaltinimai streikuojantiems mokytojams.

O juk iš tiesų yra atvirkščiai, sako LPS „Sandrauga“ pirmininkas ir pažymi, kad  „žodžiai protestuotojas ir pilietiškumas turėtų būti vartojami kaip sinonimai“. Pilietiškumu yra laikomas pareigų atlikimas savo valstybei ir tautai. Tarp šių pareigų yra ir dalyvavimas pilietinėse akcijose, nes būtent tokiu būdu prisidedama prie demokratijos procesų kūrimo ir puoselėjimo.

Pilietiškumu taip pat laikomos visuomeninės pareigos valstybei (Privalomoji karo tarnyba), aktyvumas per rinkimus (ėjimas balsuoti), dalyvavimas pilietinėse akcijose, istorijos žinojimas, pagarba valstybės simboliams, įstatymų laikymasis.

Kaip dalyvavimas protesto akcijose tiesiogiai siejasi su demokratija ir prisideda prie visuomenės gerovės kūrimo, savo kalboje, pasakytoje 2016 m. liepos 4 d. demonstracijoje Vilniuje, aiškiai išdėstė LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis:

Kaip visi girdėjote, šiandien Prezidentė atmetė 22 jautriausius Darbo kodekso straipsnius.  LPS „Sandrauga“  yra viešai išreiškusi poziciją, jog būtent toks variantas – argumentuota Prezidentės kritika patiems aštriausiems DK straipsniams, šiuo metu būtų gal ir ne idealus, bet racionaliausias variantas. Tačiau šiandien norime pasidžiaugti ne tuo. Seimui sušaukus neeilinę sesiją, yra akivaizdu, kad dėl Darbo kodekso dar teks pakovoti.

Šiandien verta pasidžiaugti tuo, kad šalies vadovė pavirtino esminę mintį – jog  su Darbo kodeksu ne viskas tvarkoje. Tai įrodo, kad ne visas Valstybinis aparatas priklauso tai pačiai „kompanijai“, o Lietuvoje dar yra demokratijos – ir blaivaus proto – žmonių.

Darbo kodeksas atvėrė mūsų visuomenės žaizdas. Patys matėte, kaip pasitelkiant įvairias gudrybes, gausią reklamą, Darbo kodeksas atsidūrė Seime nesuderintas su socialiniais partneriais – nors derybos tarsi vyko, tarsi ne. Taip pat matėte, kaip „vieningai“ už šiuos įstatymus balsavo Seimo nariai, tik patyliukais pasiteisinę, kad taip elgtis buvo verčiami paties pačiausio!

Tuo tarpu visiems, kurie prieštarauja tokio DK priėmimui – ir jums, esantiems ir palaikantiems „Gyvenimas per brangus“ judėjimą – viešai, pasitelkiant žiniasklaidą, klijuojamos abstrakčios, bet labai aiškios „tam tikros šalies šnipo“ arba „isteriko“ etiketės, taip diskredituojant visus, drįstančius į Darbo kodeksą pažvelgti ne iš verslo pozicijų, o darbuotojo akimis.

Stebint šiuos procesus, ne vienam galėjo pasidaryti baisu dėl demokratijos mūsų šalyje. Premjerui – pagrindiniam projekto „stūmėjui“ – Darbo kodekso priėmimas „ėjosi kaip per sviestą“,  nepaisant nei gatvėse rengiamų mitingų nei prie Vyriausybės piketuojančių žmonių, nei viešai šį projektą kritikuojančių žurnalistų, nei Trišalėje taryboje ir Seimo komitetuose oponuojančių profsąjungų atstovų ar net jam prieštaraujančių tų pačių Seimo narių. Darbo kodeksas pro demokratines įstatymų priėmimo procedūras „prastumtas“ tanku.  Tai tikro socialdemokrato vertybės, tiesa?

Tad šiandien galime pasidžiaugti nors ir ne absoliučia, bet vis tik pergale. Tegul šis laimėjimas paskatins visus abejojančius dar labiau susiburti, nebijoti pasipriešinti įvairiems klanams, grupuotėms ir kartu drauge kurti pilietinę valstybę.

-K. Juknis, 2016m. liepos 4d., Vilnius

LPS „Sandrauga“ inf.