Po Brexit – profsąjungų ryšių stiprinimas

2016-07-16 union-jack-love

Šią savaitę į Londoną suvažiavo Europos profesinių sąjungų atstovai, atvykę išreikšti solidarumo ir stiprinti profsąjunginius ryšius. Po istorinio sprendimo pasitraukti iš Europos sąjungos, Jungtinės Karalystės dirbančiųjų  kurių laukia neramus metas.

Viena didžiausių Jungtinės Karalystės (JK) profesinių sąjungų pradėjo agitacinę kompaniją, kad šalies pasitraukimas iš Europos sąjungos nesukeltų darbo vietų naikinimo, atlyginimų ir darbuotojų teisių mažinimo. Profesinės sąjungos nerimas nėra be pagrindo – jos atlikti tyrimai rodo, kad 3-4 milijonai britų darbo vietų tiesiogiai priklauso nuo santykių su Europos sąjunga. Žinoma, niekas nesako, kad jie visi bus prarasti, tačiau rizika yra nemaža.

Tad šiuo metu jau vykdoma „Eik į darbą“ kompanija, kuria reikalaujama politikų viešai įsipareigoti nebalsuoti už jokius įstatymus mažinančius dirbančiųjų  teises ar apribojančius tokias teises garantuojančių ES direktyvų pritaikymą po-Brexit JK teisėje.

Ši baimė nėra be pagrindo, nes daugybė dirbančiųjų teises ir geresnę socialinę apsaugą įtvirtinančių įstatymų į Jungtinės Karalystės teisę atėjo būtent iš Europos Sąjungos.

Kad dėl „Brexit“ gali nukentėti nukentėti dirbantieji, supranta ir kitų šalių profesinės sąjungos, stiprinančios ryšius su kolegomis JK. Todėl liepos 11 d. jos susirinko Londone, taip išreikšdamos solidarumą ir stiprindamos tarpusavio ryšius.

Susitikimo metu išreikšta viltis, kad Europos Sąjungos palikimas nereikš profesinių sąjungų ryšių mažėjimo. Priešingai – bendradarbiavimo svarba dar labiau išaugs, siekiant toliau kovoti už „stipresnes socialines ir dirbančiųjų teises Europoje“ (F. O’Grady).

Verta pažymėti, kad Europos profesinės sąjungos jau kuris laikas agituoja už „naują startą“ Europoje stiprinant kovą prieš naująsias dirbančiųjų išnaudojimo formas: uber-darbus, nulio valandų kontraktus ir t.t.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis Equal Times ir Stronger Unions I, II, III