Nelaimių statistika keičiasi mažai

2016-07-25  7117330791_2aeb667dd4_b

Nelaimingų atsitikimų darbe statistika per metus pasikeitė menkai. Šiais metais darbe jau nukentėjo 90 darbuotojų – tik 2 mažiau nei pernai. Maždaug trečdalis šių nutikimų baigėsi darbuotojo žūtimi, likusieji – sunkiais sužalojimais.

Šiais metais darbe žuvo 24, buvo sunkiai sužaloti 66 darbuotojai, informuoja Valstybinė darbo inspekcija.

„Pavojingais darbais išlieka statybos remonto, sandėliavimo, transportavimo, pakrovimo, iškrovimo bei techninių priemonių, mechanizmų, darbo įrenginių remonto, aptarnavimo darbai – sunkūs sužalojimai ir žūtys atliekant šiuos darbus sudaro apie pusę (46 proc.) visų šalyje įvykusių sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe.“

VDI inf.

Ten pat pažymimos dažniausiai pasitaikančios nelaimingų atsitikimų priežastys. Trečdaliu atveju tai  – netinkamas darbų organizavimas ir nepakankama vidinė saugos ir sveikatos darbe kontrolė įmonėje.

Iškalbingas faktas yra tai, kad VDI domenimis, 40%  atvejų atsakomybė dėl nelaimės tenka patiems darbuotojams, kurie „nesilaikė vadovų duotų nurodymų ar sąmoningai rizikavo savo sveikata ar gyvybe.“

LPS „Sandrauga“ ne kartą matyti atvejai, kai darbuotojams pateikiamos vienokios saugos ir sveikatos darbe instrukcijos raštu, ir visai kitokias vadovai išsako žodžiu. Kaip taisyklė, „galioja“ pastarosios. Tad klausimas ar į „40%“ statistiką patenka tik tiek atvejai, kai darbuotojai patys nesilaikė instrukcijų – lieka atviras.

Žinoma tai nereiškia, kad dėl pavojų darbe kaltas tik darbdavys. Itin dažnai dirbantiesiems koją pakiša patirties stoka – VMI duomenimis 40 % ištirtų sunkių ir 30% ištirtų mirtinų nelaimingų atsitikimų įvyko darbuotojams, kurių darbo stažas įmonėje iki 1 metų.

Deja, nors yra viena didžiausių „nuodėmių“ darbe, už kurią gresia net atleidimas be perspėjimo, alkoholio vartojimas darbe taip pat tebėra problema. VDI skelbia, kad  „2016 metų pirmą pusmetį įvyko 2 mirtini ir 3 sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe neblaiviems darbuotojams. Tai buvo statybos, apdirbamosios pramonės ir meninės, pramoginės veiklos darbuotojai“.

Parengė Rūta Geležinė, VDI inf.