Ką reiškia dirbti ekonomikoje „pagal pageidavimą“?

2016-07-30 9011116378_32e56983e3_b

Nors dažnai vadinamos „ateitimi“, tokios kompanijos kaip Uber, Deliveroo ir pan., t.y. kompanijos, kurios teikia paslaugas „pagal pageidavimą“ vis dažniau sulaukia neigiamo dėmesio ir kaltinimų išnaudojant savo darbuotojus.

Naudojantis mobiliosiomis programėlėmis šiais laikais galima nuveikti be galo daug. Nuo maisto pristatymo į namus, namų valymo užsisakymo, iki taksi paslaugų – visa tai prieinama vieno mygtuko paspaudimu už žemiausią kainą.

Tačiau šiuos darbus vis vien atlieka žmonės. Ir tai, kad paslaugų prieinamumui didinti pasitelkiamos vis naujesnės formos, dirbantiesiems nebūtinai į naudą.

Jau esame rašę apie skandalus, kuriuos sukėlė pavežėjimo paslaugas teikianti amerikiečių bendrovė Uber. Į panašų skandalą praėjusią savaitę įsivėlė ir Londone veikianti bendrovė Deliveroo, pristatanti maistą iš restorano tiesiai ant Jūsų darbo stalo, ar namus.

Nors tai neabejotinai patogu vartotojams, kurjeriai, dviračiais ar pėsčiomis lakstantys po Londono kamščius, yra verčiami tai daryti praktiškai be socialinių garantijų, nes kompanijos yra įdarbinami ne kaip darbuotojai, o kaip individualias verslo paslaugas teikiantys asmenys. Jie taip pat negali kreiptis į teismą su prašymu būti pripažintais kompanijos darbuotojais, antraip turės atlyginti Deliveroo patirtas bylinėjimosi išlaidas – toks punktas yra įrašytas „paslaugų teikimo“ sutartyje.

Deliveroo pavyzdys puikiai atskleidžia, jog dažnai analogiškų tokių kompanijų konstruojamas „naujoviškų ir labai patogių“ darboviečių įvaizdis nėra visiškai tiesa.

Dažnai darbuotojai, dirbantys „pagal pageidavimą“ t.y. tuomet, kai jų paslaugas mobiliąja programėle užsisako klientas, susiduria su tokiomis problemomis kaip neprognozuojamas (potencialiai- labai mažas) uždarbis, socialinių garantijų nebuvimas ar net pavojus gyvybei.

Ir nors savo darbo sąlygomis ar net tokiom detalėm kaip sveikatos draudimas darbuotojai turi pasirūpinti patys, jie nėra laisvi susikurti savo darbo vietą tokią, kokią nori. Pavyzdžiui, išlieka priklausomi nuo kompanijos taikomų įkainių už teikiamas paslaugas.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis The Guardian inf.