Ketvirtadalis darbo ginčų Airijoje – su imigrantais

2016-08-144988553588_5d39a1943b_o

Nauji tyrimai Airijoje atskleidė, kad kas ketvirtas besikreipiantis į darbo ginčų komisiją dėl pažeistų darbo teisių  yra imigrantai. Trečia didžiausia „nuskriaustųjų“  grupė  – lietuviai.

Tarp 2015-ųjų spalio ir 2016-ųjų birželio, Airijos darbo ginčų komisija išnagrinėjo  5 347 bylas. 4700 iš jų, ieškovai nurodė savo tautybę. Didžioji dauguma jų (3 500) jų buvo vietiniai (airiai), sekanti didžiausia grupė – lenkai (sudarę 10 proc.). Po jų išsirikiavę lietuviai, britai ir rumunai (visi – po 2 proc.).

Šie skaičiai neatrodo labai įspūdingai iš pirmo žvilgsnio.  Tačiau Europos statistikos agentūros Eurostat duomenimis, atvykėliai iš kitų šalių Airijoje apskritai tesudaro 11.8 procentų visų gyventojų. Tai, kad net ketvirtadalis darbo bylų yra susijusios su tokia procentiškai maža gyventojų grupe, atskleidžia, kad imigrantų teisės darbe yra pažeidžiamos kur kas dažniau, nei vietinių gyventojų.

Pažeidžiamiausios profesijos

Atvykėliai Airijoje dirba prastai apmokamus darbus tokiose sektoriuose, kur mažai profesinių sąjungų. Tai vienos pagrindinių priežasčių, kodėl imigrantams tenka dažniau nei vietiniams gyventojams susidurti su išnaudojimu.

Kita vertus, imigrantai dažnai nežino savo teisių, todėl darbdaviai mano, kad gali išsisukti nesilaikydami darbo įstatymų. Tai rodo dažnai fiksuojami ganėtinai akivaizdūs ir tiesmuki Airijos darbo teisės pažeidimai: papildomai (t.y. didesniu tarifu) neapmokamas darbas valstybinių švenčių dienomis arba sekmadieniais, nesuteikiamos atostogos arba už jas nemokama ir pan.

Kad ne viskas tvarkoje – įtaria, bet kas negerai – nežino

Imigrantus konsultuojančios profesinės sąjungos tvirtina, kad į juos žmonės dažnai kreipiasi įtardami, kad buvo apgauti, pavyzdžiui tuomet, kai asmuo nutuokia, jog neturėjo būti atleistas be įspėjimo. Tačiau tiriant tokius atvejus išsamiau, atsiskleidžia daugybė pasikartojančių darbo teisės pažeidimų, apie kuriuos darbuotojas net nenutuokė.

Ir tai nėra blogiausia situacija, į kurią pakliūna imigrantai. Kur kas skaudesni atvejai, kuomet dėl darbdavio aplaidumo ir atsainaus požiūrio į darbų saugą, darbuotojai patiria kaulų lūžius ar nugaros traumas.

Parengė Rūta Geležinė, pagal The Irish Times inf. Nuotr. RebeccaVC1 via Foter.com / CC BY-ND

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *