(Kada galima) Būti ar nebūti darbe?

2016-08-10 288H

LPS „Sandrauga“ savo narius yra ne kartą perspėjus, kad savavališkas neatėjimas į darbą yra viena iš didžiausių „mirtinų nuodėmių“ darbo santykiuose, už kurią galima iškart prarasti darbą. Tačiau pasitaiko situacijų, kai darbo valandos ir asmeninis gyvenimas tampa tiesiog nesuderinami. Tad kokius asmeninius reikalus galima tvarkyti darbo metu?

Gera žinia – iš esmės darbo metu (būnant ne darbe) galima tvarkyti bet kokius asmeninius reikalus. Bloga žinia – tai galioja TIK tada, kai iš anksto susitarėte su darbdaviu.

Net esant tokioms svarbioms priežastims kaip sveikatos (arba vaikų sveikatos) pasitikrinimas, trūkęs vamzdis, tvarkant dokumentus valstybinėse įstaigose ir pan., nebuvimas darbe turi būti pirma suderintas su darbdaviu.

Paprastai įmonėse būna priimta vidaus tvarka ir taisyklės, kaip turi elgtis darbuotojas ir kokiais atvejais gali neateiti į darbą administracijos leidimu, pasinaudojęs kasmetinėmis arba nemokamomis atostogomis.

Kada galima trenkti durimis ir išeiti?

Negalima. Tačiau egzistuoja keletas aplinkybių, kai darbdavys išties privalo Jus išlesti. Tai – įgyvendinti rinkimų teisės (balsuoti arba kandidatuoti); atlikti donoro pareigų; pasitikrinti sveikatos –  jei esate nėščia arba pajutote neigiamą darbo arba darbo aplinkos poveikį savo sveikatai. Beje, vidutinis darbo užmokestis Jums bus paliktas tik tada, jei gydytojas nustatys, kad iš tiesų dėl sveikatos sutrikimų kaltas Jūsų darbas arba darbo aplinka.

Darbdavys taip pat turi išleisti artimojo mirties atveju (iki trijų darbo dienų), bei darbuotojus, kurie yra pakviesti į ikiteisminio tyrimo įstaigas, prokuratūrą ar teismą, bei profesinės sąjungos renkamųjų organų narius vykdyti profsąjunginės veiklos.

Turi klausimą dėl nebuvimo darbe? Profesionalūs LPS „Sandrauga“ teisininkai kiekvieną ketvirtadienį teikia nemokamas konsultacijas. Būtina išankstinė registracija telefonu (8-37) 20 65 97.

Rūta Geležinė