Darbo kodekso nepamiršta ir per atostogas

2016-08-05 Bagdanskis

Seimui išėjus vasaros atostogų, kol kas lieka nesprendžiamas ir klausimas, ką daryti su Prezidentės vetuotu Darbo kodeksu. Tačiau kodekso palaikymo komanda, panašu, nesnaudžia, o šalies žiniasklaidoje vėl patyliukais atsiranda užtarimo straipsnių.

Birželio mėnesį protestuotojams užėmus V. Kudirkos aikštę, o Prezidentei išvadinus jį „nežmogišku“ ir diskriminuojančiu dirbančiuosius, bei vetavus Darbo kodeksą, šio klausimo svarstymas (bent jau oficialiai) atidėtas iki rudens. Tačiau sunerimti verčia šalies žiniasklaidoje vėl atsirandantys straipsniai, tariantys „užtariamąjį žodį“ šiam liūdnai pagarsėjusiam projektui.

Vienas jų yra „Socialinio modelio“ (kurio sudėtinė dalis yra naujas Darbo kodeksas) kūrėjo pavirkavimas portale Delfi.  Šiame straipsnyje kalbama apie tai, koks nesuprastas liko projektas ir kokia nedora Prezidentė, kad kodeksą ne tik vetavo, bet dar ir taip negražiai išvadino. Vis dėl to, nors straipsnyje mėginama įrodyti, kad Darbo kodeksas garantuos „tikrumą“, o jam nepritariantieji renkasi „iliuzijas“, pozicijai pagrįsti pasitelkiami tokie abejotini argumentai, jog susidaro įspūdis, kad iliuzijų pasaulyje gyvena pats autorius.

Kur kas labiau sunerimti verčia Verslo žiniose publikuotas straipsnis apie nedarbo išmokų didinimą. Čia pagyros žarstomos ne pačiam Darbo kodeksui (kuris jau yra narstytas ir pernarstytas), bet kitam „Socialinio modelio“ paketo įstatymui.

Straipsnio pagrindinė mintis aiški – koks puikus šis įstatymas ir kaip visiems išeis į naudą. Ir pašalpos bus didesnės, ir visiems irgi bus dėl to geriau: šešėlį mažins, EBPO patinka, o įvairūs ekspertai kiek naudos įžvelgia. O tai jau galima laikyti genialumo įrodymu, nes paprastai ekspertams suskausta galvą ir ima gelti dantis vos išgirdus žodžių junginį „pašalpa“ ir „didinimas“.

Prieš nedarbo išmokų didinimą profesinės sąjungos neturi nieko prieš. Bent jau tol, kol kartu su didesnėmis nedarbo pašalpomis patyliukais neatsliūkina ir Darbo kodekso liberalizavimas, tas didesnes pašalpas padarantis įmanomomis, bet kartu darbo įstatymus reformuojantis taip, kad dirbti niekam ir nebesinorėtų.

Tačiau nesnaudžia ir Darbo kodeksui besipriešinančios profesinės sąjungos, bei judėjimas Gyvenimas per brangus. Šiuo metu tęsiasi iniciatyva kviečianti neabejingus piliečius rašyti Seimo nariams laiškus raginančius neatmesti Prezidentės veto ir taip grįžti prie diskusijų ir Prezidentės pateiktų pataisų pasiūlymų svarstymo. Tai padaryti galite čia.

 Parengė Rūta Geležinė

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *