Šiuolaikinė vergovė kaip niekad pigi

2016-08-23 pablo

Šiandien visame pasaulyje minima tarptautinė vergovės panaikinimo diena. Nors oficialiai su šiuo reiškiniu atsisveikinta prieš 150 metų, galutinai vergovė nėra panaikinta iki šiol, o jos apraiškų galime rasti ne tik tolimuose Azijos ar Afrikos šalyse, bet ir visai greta mūsų.  

Vergovė reiškia visišką kontrolę naudojant smurtą, žmogų išnaudojant ekonomiškai ir jam nieko už tai nemokant. Oficialiai ji uždrausta prieš 250 (JAV) – 150 (Brazilija) metų. Tačiau nors tikslus skaičius nėra žinomas, manoma, kad šiuo metu pasaulyje yra  27 mln. vergų, o skirtinguose šaltiniuose jis svyruoja nuo 21 mln (TDO skaičiavimais) ir 45,8 mln!

Pigesni nei XIX amžiuje

Dalis tarptautinių ekspertų, iš kurių bene žymiausias yra akademikas ir aktyvistas Kevinas Beilas (Kevin Bales), teigia, kad šiais laikais vergai yra daug pigesni nei kada nors žmonijos istorijoje.

Vergijos klestėjimo laikais įsigyti vergą buvo didžiulis žingsnis. XIX amžiaus viduryje JAV vergas kainuodavo apie 1000 JAV dolerių, kas dabar būtų apie 40 000 JAV dolerių. Taigi, į vergus buvo žiūrima kaip į ilgalaikes investicijas. Tuo tarpu šiais laikais vidutinė vergo kaina pasaulyje yra apie 90 JAV dolerių.

Vergų taip pat yra gerokai daugiau, skaičiuojant absoliučiais skaitmenimis. Per 300 metų (iki uždraudimo XIX amžiuje), buvo parduota apie 12 mln vergų. Dabar jų yra suskaičiuojama 27 mln.

Tiesa, XIX amžiuje apskritai pasaulyje buvo daug mažiau žmonių negu dabar. Tačiau jei todėl jei pažvelgsime į proporciją, kurią iš visų pasaulio žmonių sudaro vergai, šiuo metu vergijos mastai yra kaip niekada maži.

Laisvė matuojama pinigais

Mes gyvename keistame paradokse: pasaulyje yra kur kas daugiau vergų, jie yra kur kas pigesni nei kada nors anksčiau, ir kartu mes esame kaip niekada priartėję prie visiško vergijos išnaikinimo.

Jei staiga vergija išnyktų nuo žemės paviršiaus, nenukentėtų nei viena ekonomika, nei viena industrija – tik pavieniai nusikaltėliai, besipelnantys iš išnaudojimo. O ir pati suma, kiek kainuotų išlaisvinti vergus ir padėti jiems atstatyti savo gyvenimus, yra sąlyginai labai nedidelė, nes dauguma vergų gyvena mažų pajamų ir kainų šalyse, tokiose kaip Indija.

Visų 27 milijonų vergų išlaisvinimo kaina būtų apie 11 milijardų JAV dolerių, kuriuos reikėtų sumokėti per 25-30 metų laikotarpį. Pasaulio mastu, ši suma nėra tokia didelė kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Parengė Rūta Galežinė,
pagal Al Jazeera, The Guardian, modernslavery.co.uk, endslaverynow.org ir kt. inf.