Kodėl Lietuvoj netinka Daniškas Darbo kodeksas?

2016-08-30 pablo(2)

Nenumaldomai artėjant sprendimui dėl Prezidentės vetuoto Darbo kodekso, žiniasklaidoje vėl daugėja argumentų „už“ ir „prieš“.

Profesinės sąjungos savo poziciją šia tema išdėstė  jau ne kartą, o palaikydamos Prezidentės griežtą „NE“ rengia mitingą rugsėjo 10 d. Vis dėl to nerimsta ir verslas,  mėginantis paskutinį kartą paraginti iki šiol sėkmingai pirmyn stumtą projektą.

Naujienų portale Delfi publikuojamas straipsnis, nagrinėjantis vieną pagrindinių Darbo kodekso palaikančiųjų argumentą  – „Socialiniam modeliui“ priklausantis naujasis Darbo kodeksas parengtas pagal daniškąjį flexicurity modelį, kuris padeda kurti darbo vietas, nes pagal šią sistemą darbuotojus lengva priimti, lengva atleisti, bet darbą praradęs žmogus nelieka „ant ledo“ .

Straipsnyje cituojami darbo teisės specialistai atkreipia dėmesį, kad Lietuva nėra Danija, nėra net Estija, todėl aklai perkeltas net ir kitoje šalyje sėkmingai veikiantis principas, čia prigyti negali:

„Danija, pavyzdžiui, šį principą kūrė ant pavydėtinai stipraus socialinio dialogo fundamento, kur visų trijų žaidėjų atsakomybė buvo akivaizdi ir tiesiogiai įvardinta. Estija savo ruožtu niekad neturėjo, neturi ir neturės tokios baisios emigracijos, kaip Lietuva. Tai vėlgi svarbus faktorius renkantis reformų kelią. Tai keli iš daugelio aspektų, kurie nebuvo tinkamai įvertinti rengiant naują Darbo kodeksą ir yra visų šios dienos batalijų priežastis“, – sako D. Petrylaitė.

DELFI

Nepagailėta kritikos ir argumentai, kad jei galės lengvai keisti darbuotojus, darbdaviai samdys daugiau žmonių ir todėl mažės nedarbas:

Pasak D. Petrylaitės, lengvas darbuotojo priėmimas ir atleidimas savaime nėra raktas į ekonomikos suklestėjimą, niekas nekalba apie pasitenkinimo darbu rodiklius, stresą darbe, paslėptą išnaudojamąjį darbą. „Lengviausia yra nebeduoti virtos žuvienės, bet pasiūlyti patiems susigauti žuvį tokią, kokios norisi. Tai galima būtų perkeltine prasme nusakyti flexicurity principą, bet štai kur viena „menka“ bėda – Darbo kodeksas pamiršta įteikti meškerę, su kuria tą žuvį būtų galima pasigauti“, – sako profesorė.

-ten pat

Visą straipsnį kviečiame skaityti čia.

Parengė Rūta Geležinė

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *