Prieš kreipiantis į Darbo ginčų komisiją – būtina paskola

2016-11-17 Foter_CC0

Darbuotojų ir darbdavių ginčus spendžiančiose Darbo ginčų komisijose vis aktyviau taikant Lietuvos Aukščiausio Teismo suformuotą precedentą,  dirbantiesiems bylinėtis su darbdaviu gali prisireikti paskolos.

2012 m. įkurtos institucinės Darbo ginčų komisijos tapo privalomos prieš kreipiantis į pirmosios instancijos teismą. Ši ikiteisminė ginčų nagrinėjimo tvarka turėjo tapti nemokama, lengvesne, greitesne ir efektyvesne procedūra, palankia tiek savo teises panorusiems ginti darbdaviams, tiek darbuotojams.

Tačiau 2015 m. gruodžio 30 d. priimta Lietuvos Aukščiausio Teismo nutartis situaciją verčia aukštyn kojomis.  Minima nutartis  priimta byloje tarp darbuotojo ir darbdavio, besibylinėjusių dėl mokymo išlaidų priteisimo darbdaviui. Priimamas sprendimas ieškinį tenkinti dalinai ir abiems pusėms proporcingai padalinamos bylinėjimosi išlaidos.

Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartys yra privalomos, tad minimoje byloje suformuota praktika padalinti atstovavimo išlaidas šiuo metu vis labiau įsigali ir darbo ginčus nagrinėjančiose komisijose. O tai, kaip pabrėžia Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis, yra itin žalinga būtent silpnesniajai darbo santykių pusei – darbuotojams.

Tai sudaro galimybes darbdaviams pasinaudoti savo finansiškai pranašesne padėtimi. Pavyzdžiui, darbuotojas kreipiasi į Darbo ginčų komisiją prašydamas priteisti darbdavio jam nesumokėtos 100 eurų atlyginimo dalies. Pasisamdęs advokatą, kuriam proceso metu išleis, tarkime,  1000 eurų, darbdavys įrodo, kad darbuotojui yra skolingas ne 100, o kiek mažiau –  80 Eurų, kurie ir yra priteisiami nukentėjusiam darbuotojui. Darbo ginčų komisija patenkina 4/5 darbuotojo prašymo. BET. Remiantis aptariama nutartimi, proporcingai padalinamos ir atstovavimo išlaidos – darbuotojui tenka atlyginti 1/5 darbdavio advokatui išleistos sumos, t.y. 200 Eurų.  Taigi, nors ginčo metu iš esmės ir pripažįstama darbuotojo tiesa, vietoje prašytų 100 eurų, jis darbdaviui  tampa skolingas 120 eurų.

„Natūralu, kad darbo ginčų komisijoms taikant šią tvarką, nukentės ne vienas, ne du ar trys šimtai darbuotojų, kol galiausiai dirbantieji apskritai finansiškai neišgalės ginti savo teises“ – teigia Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Rūta Geležinė

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *