Mokesčių nuo atlyginimo pertvarka: ko reikia ir kas žadama?

2016-12-17dsehnmrevfa-jeremy-paige

Didžiulis darbo jėgos apmokestinimas jau vadinamas viena pagrindinių Lietuvos darbo rinkos problemų. Esą, dėl šios priežasties mūsų atlyginimai maži, o emigracija – didžiulė. Bet ar tikrai nuo atlyginimo mokamų mokesčių pertvarkymas yra panacėja nuo visų mūsų problemų?

Žinia, apie valdančiųjų planuojamą mokesčių reformą, o konkrečiai –  nuo atlyginimo mokamų mokesčių pertvarkymą – turėtų reikšti, kad netrukus situacija suklestės: mokesčių nebespaudžiami verslai suklestės, darbo vietų padaugės, o mūsų atlyginimai išaugs.

Tačiau.

Kol kas apie valdančiųjų planuojamą mokesčių pertvarką žinoma, kad nuo atlyginimo mokami mokesčiai nuo darbdavio bus perkelti darbuotojui. Tokiu būdu mūsų atlyginimai tikrai turėtų gerokai išaugti… „ant popieriaus“. Atlyginimas, gaunamas į rankas, nesikeis. Čia žinoma, jei nebus pamiršta sužiūrėti, kad darbuotojams netektų mokėti papildomų mokesčių nuo to dabartinio atlyginimo, kas „į rankas“ gaunamas algas dar ir gerokai sumažintų.

Nežinoma ir kaip bus sprendžiama nuo atlyginimo mokamų mokesčių skirtumo problemą. Šiuo metu Lietuvoje vienokius mokesčius moka užsiimantieji individualia veikla (~22%), kitokius – laisvųjų profesijų atstovai (~28%) ir galiausiai – samdomi darbuotojai, kurių mokesčiai sudaro apie 49 %.

Palyginus darbo vietos kainas Lietuvoje ir kitose Europos šalyse paaiškėjo, kad „darbo jėgos“ apmokestinamas aps mus yra vidutiniškas – nei daug didesnis, nei daug mažesnis už darbo jėgos kainą kitur. [čia]

Todėl galvojant apie atlyginimų didinimą, reikėtų galvoti ne apie mokesčių kilnojimą, o apie Darbo kodeksą. Atlyginimų dydis priklauso ne nuo verslo „dosnumo“ ar socialinio atsakingumo, į ką mėginama apeliuoti dabar, ir ne nuo nacionalinių susitarimų su vyriausybe (tokia idėja yra svarstoma), o nuo socialinės saugos. Jei darbdavys gali lengvai atleisti darbuotoją ir už tai nesusilaukti „skausmingų“ pasekmių, darbuotojai yra prastoje pozicijoje derėtis ir reikalauti atlyginimų kėlimo, todėl tokioje šalyje natūraliai susiklosto mažų atlyginimų tradicija.

Rūta Geležinė