Vyriausybės programa: švietimas

2016-12-14rmwtvqn5rzu-jesse-orrico

Vakar patvirtinta Vyriausybės programa ir darbą pradėjo naujieji ministrai, tarp jų – švietimo ir mokslo ministre tapusi Jurgita Petrauskienė. Tad šiandien apžvelgiame kokias permainas švietime žada Vyriausybės programa.

„Švietime nesijaučiu naujokė. Suprantu, kad laukia dideli iššūkiai. Labai tikiu komanda. Tik su puikia komanda visi iššūkiai įveikiami. Vyriausybės programa labai ambicinga, darbų daug, aš taip pat ateinu su naujais uždaviniais. Bet viską susidėliosime ir kartu įveiksime – neabejoju, kad mums pavyks“,

– ŠMM pranešime spaudai cituojama J. Petrauskienė

Gera žinia –  naujoje Vyriausybės programoje planuojama „sukurti tokias socialines ir ekonomines mokytojo darbo sąlygas, kurios laiduotų pedagogo karjeros prestižą“.

Bloga žinia – ji tokia abstrakti, kad nėra aišku ar tokie teiginiai kaip „Mokytojo profesionalumas – svarbiausias mokyklos pažangos veiksnys“ yra deklaratyvūs, ar jais mėginama pasakyti ką nors konkretaus (pvz.: atleisime visus pedagogus, nebaigusius doktorantūros).

Mokinio krepšeliai taps klasės komplektais

Bene aktualiausia švietimui Vyriausybės programoje yra numatoma švietimo finansavimo reforma. Viena iš jos dali – šiuo metu kritikuojamų mokinio krepšelių atsisakymas:

„bendrajame (formaliajame ir neformaliajame) ugdyme pertvarkysime mokyklų finansavimo metodiką, paremtą „mokinio krepšelio“ principu, kuris didina ugdymo sąlygų netolygumus. Siekiant mažinti regioninius mokymosi kokybės netolygumus, sieksime efektyvaus lėšų paskirstymo, diegsime „klasių komplektų“ modelį“.

Atlyginimų kėlimas

Gera žinia tai, kad šioje programoje yra atsisakoma įsivaizdavimo, jog pedagogai minta oru, ir Vyriausybės programoje minimi pedagogų atlyginimai.

„mokytojų, kito pedagoginio personalo atlyginimams užtikrinti parengsime ir įdiegsime etatinio apmokėjimo tvarką. Darbo užmokestį diferencijuosime, atsižvelgdami į darbuotojų atitiktį kvalifikaciniams reikalavimams ir skirtingas darbo sąlygas.“

Ne paslaptis, kad didžioji dauguma su pedagogais susijusių darbo ginčų kyla dėl darbo krūvio, todėl etatinis darbo apmokėjimas padėtų išspręsti ne tik regionuose, bet ir miestuose ne pilnu darbo krūviu dirbančių pedagogų mažų atlyginimų problemą. Iš kitos pusės, ar šie pokyčiai bus realūs, ar deklaratyvūs, priklausys nuo konkretaus įgyvendinimo.

Pedagogai galės išeiti į pensiją

Kitas teigiamas punktas – programoje minima išankstinės pensijos galimybė pedagogams („Siekdami užtikrinti tinkamas socialines garantijas, parengsime pedagogų pensijų skyrimo tvarką ir išankstinės pensijos sąlygas„).

Numatomi jungimai

Tam tikrą nerimą kelia planai sujungti mokyklų tinklą, siejantį pradines mokyklas, progimnazijas ir gimnazijas. Kadangi nėra detalizuojama, kokiu būdu bus kuriamas šis tinklas, galima įtart artėjantį dar vieną reorganizacijų vajų, kuris grasina atleidimais.

Visą Vyriausybės programą galite rasti čia.

Rūta Geležinė. Nuotr.: Jesse Orrico