Darbo įstatymų pažeidimai užtraukia griežtesnes bausmes

2017-01-12 232H

Nuo šių metų sausio 1 d. nustojus galioti Administracinių teisės pažeidimų kodeksui ir įsigaliojus jį pakeitusiam Administracinių nusižengimų kodeksui, kelis kartus išaugo numatytos piniginės bausmės už darbo įstatymų, tokių kaip nelegalus darbas arba darbuotojų saugos reikalavimų, nesilaikymą.

Pasikeitus teisės aktams pakeistos ir suapvalintos už darbo įstatymų pažeidimus taikomos baudos. Kai kuriais atvejais jos išaugo net drastiškai.

Nelegalus darbas anksčiau darbdaviams užtraukdavo baudą nuo 868 iki 2896 EUR (už pakartotinį pažeidimą – nuo 2896 iki 5792 EUR) už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį. Nuo šiol darbdaviai baudžiami 1000 – 5000 EUR (5000-6000EUR už pakartotinį pažeidimą) baudomis.

Darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimas anksčiau buvo baudžiamas 144 – 1448 EUR bauda. Dabar juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims už tai numatyta mažesnė – nuo 80 iki 880 EUR- bauda. Tačiau, jei dėl tokių pažeidimų galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių, bauda kyla iki 500 – 2000 EUR.

Pastaruoju metu itin padažnėję darbo užmokesčio apskaičiavimo ir mokėjimo (įskaitant kolektyvinėje ir darbo sutartyse numatytas nuostatas) pažeidimai darbdaviams nuo šiol  užtraukia baudą nuo 150 EUR iki 1450 EUR, o už pakartotinį pažeidimą  – 1400 – 3000 EUR.

Išaugo ir darbuotojo atsakomybė

Tiesa, baudos išaugo ne vien darbdaviams, bet ir darbuotojams. Pavojingus darbus atliekančiam darbuotojui pažeidus darbuotojų saugos ir sveikatos norminius teisės aktus gresia bauda nuo 30 iki 90 eurų.

Tokia pati – 30-90 eurų – bauda numatyta ir už pasirodymą darbe (t.y. darbovietės teritorijoje, net ir po darbo valandų) neblaiviam arba apsvaigusiam (arba vengimą pasitikrinti blaivumą).

Jei darbuotojas įsigudrina „sukombinuoti“ abu šiuos pažeidimus ir atlieka pavojingus darbus būdamas apsvaigęs (arba atsisako pasitikrinti blaivumą), jam gresia bauda 90 iki 290 eurų.

Daugiau apie naujas baudas, taikomas už darbuotojų saugos ir sveikatos, bei darbo įstatymų pažeidimus, taip pat skaitykite Valstybinės darbo inspekcijos pranešime (VDI).

Parengė Rūta Geležinė, naudota LR ATPK, LR ANK ir VDI inf. Nuotr.: Gratisography.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *