Nelygybės grimasos: 8 žmonės valdo tiek pat turto, kiek pusė žmonijos

2017-01-16 SINCE 1611

Garsusis Occupy Wall street judėjimo šūkis „Mes esame 99%“ išlieka kaip niekad aktualus. Nepaisant technologinės pažangos ir didėjančių galimybių,  turtinė nelygybė pasaulyje auga drastiškai.

Tarptautinės labdaros organizacijų konfederacijos Oxfam paskelbtoje ataskaitoje pažymima, kad 8 turtingiausi pasaulyje žmonės valdo tiek pat turto, kiek skurdesnioji pusė pasaulio gyventojų kartu sudėjus. Tai yra – apytikriai 426 milijardų JAV dolerių.

Oxfam dėl didėjančios nelygybės kaltina agresyvų atlyginimų kėlimo užlaikymą, mokesčių vengimą ir kompanijų taikomą spaudimą gamintojams, reikalaujant vis didesnio pelno investuotojams ir aukščiausios grandies vadovams.

Turtingiausių pasaulio milijardierių aštuonetas atrodo taip:

  1. Bill Gates, „Microsoft“ įkūrėjas.
  2. Amancio Ortega, „Zara“ drabužių franšizės įkūrėjas.
  3. Warren Buffett, JAV konglomerato „Berkshire Hathaway“ akcininkas ir prezidentas.
  4. Carlos Slim Helú: Meksikos telekomunikacijų magnatas ir „Gruop Carso“ konglomerato savininkas.
  5. Jeff Bezos, e. parduotuvės „Amazon“ įkūrėjas.
  6. Mark Zuckerberg, socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas.
  7. Larry Ellison, JAV technologijų įmonės „Oracle“ vykdomas direktorius.
  8. Michael Bloomberg, buvęs Niujorko meras, finansų paslaugų ir naujienų agentūrų „Bloomberg“ savininkas.

Palyginimui: Oxfam skaičiavimais, turtą, prilygstantį pusės pasaulio gyventojų turtui, pernai dalinosi 62 turtingiausi pasaulio žmonės. Dėl didėjančio skurdo Kinijoje ir Indijoje, šis skaičius per metus sumažėjo aštuonis kartus iki vos 8 milijardierių.

Augantį nepasitenkinimą turtine nelygybe atspindi politinės realijos: D.Britanijos pasitraukimas iš Europos Sąjungos bei D. Trumpo pergalė JAV Prezidento rinkimuose. Daugelį šokiravę įvykiai, 2016-uosius įrašę į istoriją kaip „tuos nelaimingus metus“, atskleidžia didėjantį nepasitenkinimą ir finansinės atskirties keliamas grėsmes tiek ekonomikai, tiek ir demokratijai.

Rūta Geležinė, remiantis Oxfam, The Guardian, WEF, etc. inf. Nuotr.: Olu Eletu.