Kuo skiriasi darbas per šalčius?

2017-01-17 ydh-csi-9gq-genessa-panainte

Nors tiek karščiai, tiek didelis šaltis darbuotojams gyvenimo tikrai nepalengvina, būtent pastarąsias sąlygas Lietuvos įstatymai apibrėžia griežčiau. Tik kaip turi būti šalta, kad įstatymai teigtų, jog yra tikrai šalta?

Kiekvienas žmogus skirtingai supranta šaltį: vienas kalena dantimis temperatūrai nukritus iki 0 °C, kitas ir prie – 30 °C maudosi eketėje. Panašiai yra ir darbe. Oficialiai žmogui kenksminga temperatūra laikoma -10 °C ir žemesnė, tačiau ji taip pat variuoja pagal tai, kur ir kokį darbą atlieka žmogus.

Bendra taisyklė tokia – kuo lengvesnis darbas, tuo šiltesnė turi būti patalpa. Pavyzdžiui, Valstybinė darbo inspekcija (sutr.- VDI) rekomenduoja, kad prekybos salės darbuotojo ar siuvėjo darbo vietos temperatūra būtų ne žemesnė nei 17°C, biuro darbuotojo – ne žemesnė nei 20°C.

Tačiau žiemą svarbu įvertinti ir kitus pavojus. Šaltas oras darbuotojui grasina ne tik nušalimais, bet ir traumomis. VDI atkreipia dėmesį, kad itin budriems reikėtų būti dirbantiesiems lauke, kur susiduriama su slidžiais keliais, apledėjusiais pastoliais, kopėčiomis (ypač statybose) ir pan.

Tam tikros sąlygos yra tokios pavojingos, jog darbdaviui tenka darbus nutraukti:

Esant stipriam vėjui, sniegui, pūgai, apledėjimui, blogam matomumui ir kitoms sudėtingoms oro sąlygoms, jei jos kelia grėsmę darbuotojų saugai ir sveikatai, darbus būtina nutraukti.

Natūralu, kad tokiais atvejais darbdavys patiria nuostolius. Štai čia darbdaviui į pagalbą atkeliauja ne kas kitas, o profesinės sąjungos.

Vilniaus universiteto Teisės fakulteto profesorė Daiva Petrylaitė  pažymi, kad būtent įmonėje (įstaigoje, organizacijoje, etc.) veikianti profesinė sąjunga užtikrina darbuotojams ir darbdaviams galimybę susitarti, „išeinant“ už Darbo kodekso ir kt. Lietuvos įstatymų ribų. Pavyzdžiui, susitariant dėl sutrumpintų darbo valandų arba papildomų nedarbo dienų „atidirbimo“:

„Galima tartis su darbuotojais. Ypač jeigu yra profsąjungos, tai yra dar paprasčiau. Susitari su profsąjunga ir tai galios visiems darbuotojams.“ – LRT teigia D. Petrylaitė.

Visą laidą apie darbą per šalčius žiūrėkite paspaudę nuotrauką:

 

Darbas per šalčius

Parengė Rūta Geležinė, remiantis VDI, LRT, LR DK inf.