Skurdas ir nelygybė – didžiausios grėsmės 2017-ųjų pasaulio ekonomikai

2017-01-22Bier!(2)

Verslo pasaulis atsigręžia į socialinį teisingumą. Šiemet prestižiniame Pasaulio ekonomikos forume (angl. World economic forum) pripažinta, kad didžiausia grėsmė pasaulio ekonomikai, galinti sukelti krizę, yra didėjanti nelygybė ir augantis skurdas.

Tiesa, prisiminti socialinį jautrumą skatina ne kas kita, o baimė. Forumo pranešime žiniasklaidai teigiama, kad „pyktis dėl ekonominės nelygybės gali supurtyti socialinį solidarumą, palaikantį status quo – ypač dėl to, kad pasaulio ekonomikos augimas po praėjusios finansinės krizės buvo silpnas. “

Forumo ataskaitoje perspėjama, kad:

„Susirūpinimas dėl  pajamų ir turto pasiskirstymo tampa politiškai pavojingas, todėl kur kas daugiau dėmesio būtina skirti didėjančiam finansiniam nestabilumui/nesaugumui, jaučiamam daugybės žmonių gyvenimuose. Socio-ekonominiai rodikliai tampa vis labiau nusprendžiami pasauliniu lygiu, o plintantis nepasitenkinimas kyla dėl nacionalinių politikų nesugebėjimo užtikrinti stabilumo.

[…]

Ekonominės nelygybės ir politinės poliarizacijos* kombinacija kelia grėsmę didinti globalines rizikas, sekinant socialinį solidarumą kuriuo remiasi mūsų ekonominės ir politinės sistemų legitimumas.“

*Politinė poliarizacija – ideologinis ar kitoks atstumas tarp labiausiai viena nuo kitos nutolusių partijų, „kairės-dešinės“ partinių ideologijų skalėje.

Parengė Rūta Geležinė, remiantis WEF inf. Nuotr.: Olu Eletu