Kova dėl trišalės tarybos įsibėgėja

2017-01-26 ecxb0yaz_zu-jennifer-burk

Dėl laisvos profesinių sąjungų atstovo vietos Trišalėje taryboje verda ginčai – net prisiminti prieštaringai vertinami profesinių sąjungų reprezentatyvumo kriterijai.

Trišalė taryba yra sudaryta iš darbdavių, profesinių sąjungų ir vyriausybės atstovų. Į tuščias vietas pretenduojančioms organizacijoms skelbiamas sąrašas kriterijų.

Dalis kriterijų (pvz.: turėti juridinio asmens statusą, etatinių darbuotojų) – yra pagrįsti ir visiškai suprantami. Tačiau kiti – kelia nuostabą.

Pavyzdžiui, numatytas reikalavimas  profsąjungai būti tarptautinės organizacijos nare. Nors tarptautiniai ryšiai yra gerai ir sveikintina, tačiau kuo ši narystė yra tokia svarbi, kad be jos negalima dirbti nacionaliniame lygmenyje?

Itin daug klaustukų kelia ir reikalavimas „profesinių sąjungų organizacijos jungia ne mažiau kaip 0,5 procento Lietuvos Respublikos teritorijoje pagal darbo sutartį […] dirbančių asmenų“.

Viena vertus, nacionaliniame lygmenyje šalies dirbančiuosius atstovaujanti profesinė sąjunga privalo turėti daug narių ir išsilaikyti iš nario mokesčio, antraip kiltų klausimų dėl  kompetencijų.

Tačiau kaip tai turėtų būti įrodyta? Juk narystė profesinėje sąjungoje yra asmeniniai duomenys ir profesinė sąjunga neturi teisės jų teikti trečiosioms šalims be asmens sutikimo.

Šie nuostatai buvo sudaryti pačios Tarybos, nebuvo aptarti viešai (visų profsąjungų), todėl negalima atmesti ir kaltinimų, jog jų tikslas – ne užtikrinti adekvačią dirbančiųjų reprezentaciją, o tarnauti kelių organizacijų interesams, apsidraudžiant nuo naujokių įleidimo į uždaru klubu tapusią trišalę tarybą.

LPS „Sandrauga“ jau nekartą yra kritikavusi Trišalės tarybą dėl rotacijos principo nebuvimo, t.y. ją sudarančios organizacijos nesikeičia. Pavyzdžiui, vienas iš Tarybos posėdžiuose tebedalyvaujančių atstovų yra deleguotas de facto nebeveikiančioje organizacijoje, kuriais, sklinda gandas, iškelta bankroto byla.

Priminsime, dėl profesinių sąjungų vietos Trišalėje taryboje savo nuomonę jau yra išsakęs Premjeras, siūlantis savo žmogų. Nors dauguma sutinka, kad perduoti šią teisę Vyriausybės deleguojamam atstovui būtų žalinga, tačiau kuri organizacija turėtų užimti tuščią vietą – kol kas nenuspręsta.

Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.