Trišalėje taryboje aptartas darbuotojų atstovavimo klausimas

2017-02-08789

Trišalės tarybos posėdyje toliau diskutuota dėl naujojo Darbo kodekso nuostatų. Šįkart nagrinėtos su darbuotojų informavimu ir konsultavimu bei atstovavimu susijusios nuostatos.

Trišalės tarybos posėdyje nagrinėti darbo tarybų ir profesinių sąjungų funkcijų klausimai. Priminsime, kad šių dviejų skirtingų institucijų funkcijų perskirstymas vertinamas kaip vienas problematiškiausių naujojo Darbo kodekso (sutr.- DK) aspektų.

Šiuo klausimu bendrą poziciją jau rado profesinės sąjungos ir darbdavių organizacijos: jos sutinka, jog DK turėtų likti darbdavių prievolė informuoti ir konsultuotis su darbuotojų atstovais, o informaciją teikti tik pareikalavus profesinėms sąjungoms.

Tuo tarpu Socialinės apsaugos ir darbo ministerija toliau laikosi pozicijos, kad visi darbuotojai būtų informuojami ir konsultuojami privalomai per darbo tarybas ar profesines sąjungas.

Kaip pabrėžia LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis, tokią nuostatą profesinės sąjungos laiko ydinga, nes ji sulygina darbo tarybų ir profesinių sąjungų teises.

„Tiesa, abi šios institucijos yra skirtos darbuotojų atstovavimui. Tačiau profesinės sąjungos steigiasi savarankiškai ir veikia laisvai, tuo tarpu darbo tarybas formuoja darbdavys. Tai verčia abejoti pastarųjų objektyvumu ir galimybėmis tinkamai atstovauti dirbančiuosius – ypač tais atvejais, kai dėl dirbančiųjų interesų reikia konfliktuoti su darbdaviu. Todėl įstatyminis šių dviejų skirtingų institucijų suplakimas į vieną būtų didelis smūgis dirbančiųjų teisėms ir garantijoms“ – teigia K. Juknis.

Priminsime, kad Trišalė taryba yra sudaryta iš darbdavių, profesinių sąjungų ir vyriausybės atstovų. Šiuo metu taip pat verda ginčai, kas užims laisvą profesinių sąjungų vietą taryboje. Šiandien darbdaviai savo laisvą poziciją patikėjo Investuotojų forumui.

Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.