Profsąjungų istorija: Protestuotojos vilkinčios sariais

2017-02-11 8279884551_e5b4245d55_b

Profesinių sąjungų istorijoje yra daugybė įkvepiančių, nuviliančių ir visiems laikams istoriją pakeitusių momentų. Šiandien Jums pristatome vieną iš tokių įvykių – Griunviko streiką, pakeitusį profesinių sąjungų veidą.

Prieš keturiasdešimt metų Jungtinės Karalystės visuomenė buvo kur kas uždaresnė nei dabar, o profesinės sąjungos kaltintos, kad atstovauja baltaodžių vyrų interesus, pamiršdamos visus kitus dirbančiuosius. Situaciją iš esmės apvertė Griunviko fabriko darbuotojų streikas (angl. – Grunwick dispute). Nors baigėsi nesėkmingai, šis protestas tebėra prisimenamas, nes jo metu tūkstančiai dirbančiųjų – įvairių rasių ir skirtingų lyčių, susibūrė tam, kad apgintų imigrančių teises.

Streikas vyko 1976 – 1978 metais ir buvo išskirtinis tuo, kad jį inicijavo, organizavo ir jame dalyvavo darbininkės. Ir ne bet kokios, o iš Rytų Afrikos atvykusios Pietinės Azijos (dabartinės Indijos ir Pak5065672894_c5992b7daa_bistano) kilmės, neretai aukštąjį išsilavinimą turinčios, tačiau nekvalifikuotą darbą dirbančios moterys. Nepaisant to, jog oficialiai turimos (dažniausiai – įgimtos) Britanijos pilietybės, ši grupė tuo metu buvo visiškose visuomenės (ir profesinių sąjungų) paraštėse.

Žiniasklaidos „streiku su sariu“ pramintas protestas buvo nukreiptas prieš vergiškas darbo sąlygas ir atvirai demonstruojamą nepagarbą darbuotojoms fotoaparatų juostelių ryškinimų besivertusiame Griunviko fabrike. Įvairiuose šaltiniuose cituojami buvusių darbuotojų prisiminimai, jog čia tvyrodavo baimės atmosfera ir galiodavo griežta vadybininkų kontrolė. Nusprendusios apginti savo orumą ir teises, jos netruko suprasti jog tam joms pravers profesinė sąjunga.

Du metus trukęs streikas buvo išskirtinis keletu aspektų. Be jau paminėtojo, tai buvo didžiausia protesto akcija Jungtinėje Karalystėje nuo 1926 metų Visuotinio streiko  – o tai jau daug ką pasako, turint omeny, jog jos profsąjungų tradicijos yra vienos seniausių ir stipriausių pasaulyje.  Šis disputas buvo išskirtinis ir tuo, jog jį malšinant (oficiali versija – prižiūrint tvarką) pirmą kartą pasitelktos sukarintos policijos pajėgos.

Video streiko pradininkę Jayaben Desai (anglų k.):

Taip pat skaitykite: The Grunwick Dispute, Jayaben Desai and ‘strikers in saris’: 40 years later, an exhibition marks iconic Grunwick strike, Grunwick dispute (visi straipsniai – anglų k.).

Parengė Rūta Geležinė, Nuotr.: dancearoundaworldburningdown via Foter.com / CC BY-NC-ND ir Nick Kenrick.. via Foter.com / CC BY-NC-SA