Ar žodinis susitarimas dėl algos gali būti laikomas galiojančiu?

2017-03-06james-sutton-1924131

Profesinės sąjungos nariai mokomi, kad „viskas, kas yra susitariama su darbdaviu, turi būti įforminama raštu, nes iškilus konfliktui žodžiai ir lieka tik žodžiais“. Vis tik šią savaitę priimta Vilniaus miesto apylinkės teismo nutartis suteikia šiokių tokių prošvaisčių ir tiems darbuotojams, kurių darbo sutartyse puikuojasi visai kitokios sąlygos, nei realiai taikomi susitarimai.

Vilniaus miesto apylinkės teismas iš esmės pripažino, kad žodinis susitarimas tarp darbuotojo ir darbdavio gali būti laikomas oficialiu susitarimu. Pavyzdžiui, žodinis susitarimas tarp darbdavio ir tolimųjų reisų vairuotojo kiek apmokama jo darbo diena kelionės metu, gali būti galiojantis ir neapsiribojant darbo sutartimi, nes įforminti darbo santykiu teisingai yra darbdavio pareiga.

Vis dėl to tokie susitarimai teismo atveju turi būti įrodomi, o įrodymais darbuotojui reikia rūpintis iš anksto. „Iškilus konfliktui dėl darbo užmokesčio, darbdavys greičiausiai bus ne tik apsukresnis ir vengs tikrojo darbo užmokesčio įrodymų, bet ir turi visas priemones paslėpti įrodymus“- teigia Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. Tokiu atveju galioja taisyklė „roges ruošk žiemą“.

Aptariamos bylos atveju būtent išankstinis darbuotojo pasiruošimas ir nulėmė proceso baigtį. Teismas pripažino tinkamais ir galiojančiais elektroninius laiškus, kuriuose darbuotojas ir darbdavys susirašinėjo apie tikrąjį darbo užmokestį prieš iškylant konfliktui.

Be elektroninių laiškų, įrodymams gali būti pasitelkiamos ir kitos komunikacijos priemonės (SMS žinutės, pokalbiai telefonu, garso įrašai), vis dėl to jas renkant reikia būti itin apdairiu ir tinkamai užfiksuoti.

Jei Jūsų susitarimas su darbdaviu dėl darbo užmokesčio darbo sutartyje neatsispindi, o darbdavys staiga ima vengt pilnai atsisakyti, trūkstamas lėšas įmanoma išsireikalauti ginčo tvarka. Nepaisant to, profesinės sąjungos pirmininkas pabrėžia: „Visuomet patariame darbuotojams būti budriems ir vengti situacijų, kuriose po to tektų bylinėti. Kitaip tariant, reikia stebėti, kad visi reikšmingi susitarimai su darbdaviu būtų įtvirtinami sutartyje“.

LPS „Sandrauga“ inf.