Ekonomikos auga, atlyginimai – ne. Kodėl?

2017-03-21 worthy-of-elegance-43608

Pastaruoju metu imama vis dažniau kalbėti apie augančią ekonomiką ir nekylančius atlygimus. Šiuo klausimu pozicijas švelnina ir apie galimas tragiškas pasekmes ima kalbėti net dažniausiai socialinės atsakomybės skeptikai. O štai kaip atsiranda šis fenomenas, kai gerėjančios ekonomikos sąlygos nedidina atlygimų, ėmė aiškintis naujienų agentūros Bloomberg žurnalistai.

Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad augant ekonomikai, atlyginimai kilti neskuba. Šiuo fenomenu susidomėję Bloomberg žurnalistai pastebi, kad:

Nedarbo lygis Didžiojo septyneto šalyse, tokiose kaip Kanada, JAV, Didžioji Britanija, Japonija ir Vokietija, yra smarkiai sumažėjęs. Tačiau darbo užmokesčio augimas visame pasaulyje yra vos pastebimas.

Paprastai atlyginimų stagnavimą mėgstama aiškinti pačiu paprasčiausiu „dabar nėra pinigų“  paaiškinimu, kitaip tariant, sudėtingomis ekonomikos sąlygomis. Tačiau ekonomikos daugelyje išsivysčiusių šalių dabar kyla, o nedarbas mažėja (taigi, atkrinta kitas mėgiamas paaiškinimas „žema darbuotojų paklausa“):

Jungtinėse Valstijose darbuotojų, kurie yra priversti dirbti ne visą darbo laiką, skaičius sumažėjo iki 2008 m. lygio. Japonijoje, kur politikos formuotojai nori paskatinti didesnę infliaciją, darbo jėgos trūkumas paslaugų sektoriuose, tokiuose kaip apgyvendinimo ir senyvo amžiaus žmonių priežiūros, nelemia darbo užmokesčio augimo. Kanadoje nedarbo lygis yra žemiausias per visą laikotarpį po ekonomikos nuosmukio, tačiau darbo užmokesčio augimas yra lėčiausias per dešimtmetį ir atsilieka nuo infliacijos augimo.

Visą straipsnį skaitykite čia.

Parengė Rūta Geležinė