Pagal naująjį Darbo kodeksą V. Molis dirba jau seniai

darbininkas1

2017-05-02

Profesinė sąjunga „Sandrauga“ jau rašė apie Vladislovo Molio vadovaujamos Valstybinės Įmonės „Automagistralė“ piktnaudžiavimą kelininkų atlyginimais. Poilsio metu išdirbti viršvalandžiai čia mokami tik pagal vienam direktoriui suprantamą tvarką.

Pabūgęs viešumo, po Kauno kelininkų meistrijos kreipimosi į Darbo ginčų komisiją, V. Molis šiuos darbuotojus sugundė kelių mėnesių išeitinėmis kompensacijomis ir, išmokėdamas tūkstantines pinigų sumas, taip pabėgo nuo atsakomybės. Tik ar toli? Paaiškėjo, kad Kauno meistrijoje į viešumą iškilęs darbininkų atlyginimų nusukinėjimas vykdomas visuose įmonės padaliniuose.

„Jei tai būtų tik pavieniai atvejai, galėtume teigti, jog įsivėlė klaida. Tačiau pažeidimai ir apvaginėjimas vyksta ir Vievio, Ariogalos, Pagrybės, Endriejavo, Ukmergės bei Širvintų meistrijose“ – sako LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. Tai, kad „Automagistralė“ tapo neliečiama karalyste patvirtina ir Darbo inspekcija: per 26 darbo metus ši valstybinė įmonė buvo patikrinta tik kartą.

Situacija sprendžiama sunkiai, nes sudarytų valstybinių komisijų veikla dėl neaiškių priežasčių stringa, o rezultato nematyti. LPS „Sandrauga“ pirmininkas K. Juknis čia įžvelgia politinį užnugarį, kai valstybei priklausančioje įmonėje „amžinu“ tapęs viršininkas tiek pat suauga su užimamu postu, kiek ir su politikais. Tai leidžia nebesiskaityti su darbuotojais – verčiau juos atleisti išmokant kelių mėnesių kompensacijas ir priimti naujus žmones, nei grąžinti, kas priklauso už sąžiningai išdirbtus viršvalandžius.

V. Molio verslo logikai „paslaugą“ padarys ir naujasis Darbo kodeksas. Juo įtvirtinus liberalesnę atleidinėjimo iš darbo ir viršvalandžių apskaitos tvarką (suminę darbo laiko apskaitą), VĮ „Automagistralė“ šiuo metu vykdomi metodai taps ir teisiškai pagrįsti. Siekiamu patvirtinti Darbo kodeksu dar greičiau bus galima atsikratyti pretenzijas keliančiais darbuotojais vien už tai, kad jie išdrįsta prašyti savo uždirbtų pinigų. Šią nuostatą būtina įsisamoninti ir LR Seimo Pirmininkui, kuris visai Lietuvai aiškina, kad naujojo Darbo kodekso blogybes bus galima išspręsti ateityje, jau kodeksą priėmus. Klausimas tik, koks įstatymų leidėjo vaidmuo, jei viešai skelbiama, kad vos priėmus šį regresyvų ir visuomenę skaldantį kodeksą, jį iškart reikės taisyti.

LPS  „Sandrauga“ inf.