Planuojate atostogas? Paskubėkite iki naujojo Darbo kodekso.

atostogoms-ne2017-05-29

Atostogos artėja. Tačiau ne visiems. Nes nuo liepos 1 d. priėmus naująjį Darbo kodeksą, nebeliks iki šiol galiojusios darbuotojų atostogų skyrimo pagal grafiką tvarkos. Atostogas dabar bus galima skirti pagal susitarimą su darbdaviu.

Tokia „moderni“ tvarka iš esmės reiškia, kad darbdavys galės tiesiog NESITARTI dėl atostogų ir jūs liksite „atostogauti“ darbo vietoje. Kitaip tariant, net jūsų užtarnautos atostogos bus visiškai priklausomos nuo darbdavio geros valios – mėnulio fazės, direktoriaus nuotaikos ar tiesiog požiūrio į jus kaip darbuotoją. Todėl teks lankstytis ir visaip pataikauti darbdaviui. Kitas variantas išeiti atostogauti bus „susirgti“, „laidoti močiutę“ ar patirti kitas „negandas“, kad galėtum gauti nedarbingumo lapelį.

Atrodo, kad ši schema net nelaukiant naujojo Darbo kodekso jau taikoma „Kauno butų ūkyje“. Sunku patikėti, kad tuo pasižymi Kauno miesto savivaldybei priklausanti įmonė. Jau rašėme, kad „Kauno butų ūkyje“ į darbo tvarkos taisykles įtrauktas punktas apie 15 proc. išskaitymą iš darbuotojo algos. Pasirodo, jog šioje savivaldybės įmonėje jau nebeišleidžiama ir atostogauti. Net jei turi mažametį vaiką ir esi suplanavęs jam padovanoti kelionę į užsienio šalį.

Su tokiu nesiskaitymu ir panieka susidūrė „Kauno butų ūkio“ darbuotojas Darius (pavardė „Sandraugai“ žinoma). Generaliniam direktoriui panorėjus, jis nebėra suplanuotu laiku išleidžiamas priklausančių atostogų, motyvuojant tuo, jog vyksta tyrimas. Koks tyrimas ir dėl kokių priežasčių jis vyksta – aiškinti darbuotojui nesivarginama. Kad klausimų būtų mažiau – Dariui net neleidžiama lankytis „Kauno butų ūkio“ trečiajame aukšte, kur įsikūrusi visa vadovybė.

Dar daugiau – šio darbuotojo automobilis nebeįleidžiamas į įmonės teroitoriją, prieš nosį užtrenkiant vartus. Grasinama automobilį visai „nuimti“. Direktoriui dėl neaiškių priežasčių tiesiog  nepatinkantis ir persona non grata savo darbovietėje tapęs Darius specialiai neišleidžiamas atostogauti iš anksto suplanuota data, o tik vėliau. Viskas daroma žinant, jog darbuotojas jau anksčiau sau ir vaikui įsigijęs bilietus atostogų kelionei.

Padėtis rodosi be išeities, nes Darbo ginčų komisijos posėdžiai gali užtrukti ir keletą mėnesių, per kuriuos praeis ir planuotos atostogos. Aiškinimasis tampa beprasmis, o tokiems kaip Darius belieka lyg išmaldos tikėtis darbdavio malonės. Sulig naujojo Darbo kodekso įsigaliojimu, darbdavio panieka ir nesiskaitymas su darbuotojais gali tapti norma, o Dariaus atvejis galbūt nebebus išskirtinis.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *