Užsienyje: darbo „Amazon“ principai – sausainiai mainais už sužalotą nugarą

Skausmas2017-06-12

Garsus visame pasaulyje veikiančios įmonės vardas neužtikrina socialinių garantijų jos darbuotojams. Veikiau yra atvirkščiai. Šią taisyklę patvirtina viešai prabilęs vienos stambiausių el. komercijos įmonių pasaulyje darbuotojas. Jo paviešintos problemos ir nesiskaitymas su darbuotojais gajus ir Lietuvoje.

Daugiau nei 136 mlrd. JAV dolerių per praėjusius metus uždirbusi el. komercijos gigantė „Amazon“ savo darbuotojais pernelyg rūpintis nelinkusi. Darbo sąlygos net 45 valstybėse veikiančioje „Amazon“ remiasi darbuotojų išnaudojimu, o algos čia neleidžia išbristi iš skurdo, nepaisant milžiniško kompanijos pelno, kuris paprastų darbininkų nepasiekia.

Visame pasaulyje veikianti „Amazon“ korporacija savo darbuotojams neužtikrina saugių ir sveikų darbo sąlygų – dirbama aukštoje temperatūroje, verčiama palaikyti nuolatinį itin greitą darbo tempą, o už bet kokį sulėtėjimą iškart imamasi taikyti griežtą bausmių sistemą. „Trys įspėjimai ir tu jau uždarai kompanijos duris iš kitos pusės.“ – Visą tiesą rėžia prabilti nusprendęs „Amazon“ darbuotojas.

„Dar niekada neteko būti tokioje vietoje, kur žmonės tiesiog nekenčia savo darbo. Jie paprasčiausiai negali pakęsti buvimo šioje vietoje, nes čia galioja principas – dirbi, kol netenki jėgų ir galutinai išsenka tavo baterijos.“ – Darbo „Amazon“ specifiką atskleidžia vyras. – „Sparta pas mus lemia viską. Tam, kad pasiektum kasdienius tikslus, turi išlaikyti nuolatinį nemažėjantį tempą, o tai žaloja tavo kūną: ypač kenčia riešai, alkūnės, keliai, prasideda chroniški nugaros skausmai.“

Nenuostabu, jog vidutinė darbuotojo darbo trukmė šioje įmonėje siekia vos 14 mėnesių, o vietinius čia nuolat keičia imigrantai, sutinkantys dirbti žalingomis sąlygomis tam, kad išlaikyti užsienyje likusias savo šeimas.

eparduotuve„Ilgai „Amazon“ dirbti paprasčiausiai neįmanoma – tu arba išeini pats, arba esi išmetamas už pažeidimus.“ – Į viešumą nepatenkančia informacija dalinasi „Amazon“ tarnautojas. – „Grupių vadovų vykdomi „skatinimai“ irgi juokingi – sparčiausiai tą dieną dirbusiajam kaip atlygis pasiūlomas sausainių pakelis ar pan. Tai nenormalu ir yra tiesiog pasityčiojimas iš darbdaviui pelną nešančio darbuotojo“. Tylėti nebegalėjęs, tačiau dėl savo paties saugumo anonimu išlikti pageidavęs vyras nusprendė pasidalinti savo karčia patirtimi dirbant viename iš daugybės „Amazon“ paskirstymo centrų.

Tokia situacija, kai didelėje įmonėje nėra laikomasi darbų saugos standartų ir neužtikrinamos soc. garantijos būdinga ir Lietuvai. Neseniai į „Sandraugą“ kreipėsi grupė vienos iš pirmaujančių šalies mažmeninės prekybos įmonės darbuotojų, nepatenkintų išnaudotojiškomis darbo sąlygomis šioje bendrovėje. „Sandraugos“ žiniomis, dėl nepakeliamo darbo krūvio ir neadekvačių atlyginimų, darbuotojų kaita šioje įmonėje yra dar didesnė nei aprašytame „Amazon“ atveju. Profesinė sąjunga dės visas pastangas, kad apgintų savo narių teises ir užtikrintų jiems geras darbo sąlygas.

wsws.org ir Sandraugos inf.