Kreipimasis į Seimo narius dėl VĮ „Automagistralė“ darbuotojų atlyginimų

seimas_42017-06-16

Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ darbo ginčų komisijai prie VDI jau pateikė 103 VĮ „Automagistralė“ darbuotojų kolektyvinius ieškinius dėl kelerius metus už darbą naktimis, švenčių dienomis ir viršvalandžius neišmokėto atlyginimo. Ieškinių kiekis ir toliau auga. Manome, kad valstybinės įmonės buhalterija ir darbo laiko apskaita buvo vedamos apgaulingai arba aplaidžiai.

LPS „Sandrauga“ kaip darbuotojų atstovė darbo ginčuose siekė su VĮ „Automagistrale“ pasirašyti taikos sutartį, tačiau 2017 m. gegužės 30 d. ir birželio 12 d. vykusios derybos su VĮ „Automagistralė, tarpininkaujant Kelių direkcijos ir Susisiekimo ministerijos atstovams, nepavyko. Ignoruodami teisingumo, ekonomiškumo, logikos ir racionalumo principus valstybinių įstaigų atstovai pasirinko biurokratinį kelią, pereinant prie ilgalaikių darbo ginčų ir teismų procedūrų, nesvarstydami atstovavimui skirtų valstybinių lėšų panaudojimo pagrįstumo. „Automagistralės“ pasirinktas procesas neišvengiamai įpareigos didžiules valstybines pinigų sumas išleisti teisinio aptarnavimo sutartims, verslo teisės advokatų kontorai ir po kone 1000 eurų už kiekvieno asmens darbo ginčą. Taigi vien tik apie 100 tūkst. eurų bus iššvaistyta Darbo ginčų komisijoje. Lėšos išleistos Darbo ginčų komisijai nėra grąžinamos.

Š. m. birželio 13 d. Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ sulaukė Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisekimo ministerijos 2017-06-13 įsakymo Nr. V-244 „DĖL KOMISIJOS, VALSTYBĖS ĮMONĖS „AUTOMAGISTRALĖ“ DARBUOTOJAMS NESUMOKĖTO DARBO UŽMOKESČIO DYDŽIUI NUSTATYTI, SUDARYMO“. Įsakyme sudarytai komisijai pavedama iki 2017 m. liepos 1 d. nustatyti VĮ „Automagistralė“ darbuotojams nesumokėto darbo užmokesčio dalį.

Akivaizdu, kad delsiant pasirašyti taikos sutartį ir nustatant tokią komisijos darbo datą, ji intencionaliai taikoma su naujojo Darbo kodekso įsigaliojimu. Kadangi pagal jo nuostatas nuo liepos 1 d. pateikti darbo ginčai jau būtų nagrinėjami pagal naująją įstatyminę bazę. Pabrėžtina tai, kad žmogus, kuris yra uždirbęs pinigus, įmonei tai pripažįstant, vis tiek verčiamas ilgus mėnesius bylinėtis ir įrodinėti pripažintą faktą, o pačiai valstybės įmonei už darbo užmokesčio pažeidimus netaikoma jokia sankcija, nors daugelyje ES šalių tai laikoma šiurkščiu pažeidimu.

VĮ „Automagistralė“ yra iš valstybės turto įsteigta įmonė, kuri nuosavybės teise priklauso Lietuvos valstybei. Siūlome Seimo nariams priimti įstatymo pataisas ir nustatyti tvarką dėl valstybės įmonių naudojimosi privačių teisinių kontorų paslaugomis. VĮ „Automagistralė“, taip pat kaip ir kitos valstybinės įstaigos savo struktūroje turi etatinius teisininkus, todėl yra valstybės lėšų švaistymo pavyzdys, kai pelno siekiančios valstybės įmonės neskaidriai samdosi vienas brangiausių teisininkų kontorų, pasirašydama teisinio aptarnavimo sutartis, kurių kaina per mėnesį yra įslaptinta.

Ne paslaptis, kad tų kontorų advokatai suteikia teisines paslaugas asmeniniais klausimais ir įmonių vadovams. Manome, kad šios sumos yra neadekvačios ir niekaip nepagrįstos. Valstybės įmonių teisinio atstovavimo sutartys yra slepiamos, o valstybės pinigų švaistymo faktai akivaizdūs, todėl yra būtinos atgrasančios priemonės neskaidriai tokių įmonių kaip VĮ „Automagistralė“, Kauno savivaldybės įmonė „Kauno butų ūkis“ ir kt. veiklai stabdyti.

Atsižvelgus į aukščiau išdėstytus teiginius, prašome seimo narius inicijuoti įstatymo pakeitimus, kad:

1) Valstybės įmonių veikla būtų skaidri (viešos teisinio atstovavimo sutartys laisvai prieinamos ir skelbiamos viešai);

2) Darbo užmokesčio ir darbo laiko apskaitos pažeidimas būtų laikomas šiurkščiu darbo įstatymo pažeidimu, su atitinkamomis sankcijomis.

 LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis