Trišalės tarybos posėdyje – K. Juknio siūlymas nedelsiant didinti MMA

3-sales tarybos posedis2017-06-21

Vakar vykusiame Trišalės tarybos posėdyje buvo svarstomas neeilinis klausimas, liečiantis visus mažiausiai uždirbančius žmones. Darbo grupė pristatė minimalaus darbo užmokesčio (MMA) didinimo perspektyvas. Nors Lietuvos ekonominė padėtis atitinka visus kriterijus, reikalingus kelti MMA: tiek BVP augimas, tiek nedarbo lygis leidžia žmonių gyvenimą pagerinti nedelsiant, tačiau kažkodėl trypčiojama vietoje.

„Labiausiai paradoksalus dalykas yra tas, jog siūlymui nieko nelaukiant pakelti minimalų užmokestį pirmiausia priešinasi net ne darbdaviai ar Vyriausybė, o kai kurių profsąjungų atstovai.“ – Apmaudo neslėpė Kęstutis Juknis. LPS „Sandraugos“ pirmininkas Trišalės tarybos posėdyje iškėlė siūlymą MMA didinti jau nuo spalio 1 d., tačiau netikėtai sulaukė priešpriešos iš dirbančiųjų interesams atstovauti turinčių profsąjungų. Šiame kontekste ir išryškėja, kad štai jau daugiau nei 20 metų profsąjungos Lietuvoje nėra vieningos.

Apmaudu, kad Trišalėje taryboje viena kryptimi turinčios veikti profsąjungos nesilaiko kartu, o tuo tik ir stengiasi pasinaudoti darbdavių atstovai. Jiems šiuo atveju netgi nereikia nieko daryti, o tik ramiai laukti ir stebėti situaciją, kai konstruktyviam „Sandraugos“ pirmininko siūlymui paprieštaravo vienos profsąjungos lyderė, pareiškusi, kad nereikia skubėti priimti sprendimo, nes pirma esą svarbiau spręsti kvalifikuoto ir nekvalifikuoto darbo užmokesčio diversifikacijos klausimą.

„Šiuo atveju nesuvokiamas yra prioritetas – nes kainos auga šiandien, perkamoji galia smunka šiandien ir šiandien patiriame niekaip nesibaigiančią emigraciją, kuria naudodamiesi darbdaviai vietinius lietuvius mielai keičia užsieniečiais.“ – sako K. Juknis. „Sandraugos“ pirmininkas dalyvavo ir komisijoje dėl darbo santykių. Pateikta išvada, jog minimalią mėnesinę algą galima didinti jau dabar, nes Lietuva atitinka visus keliamus kriterijus tokiam svarbiam dirbantiesiems žingsniui.

euraiPalyginimui, vien 2017 m. MMA didėjo ne tik Airijoje, Bulgarijoje, Čekijoje, Ispanijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Vengrijoje ir Vokietijoje, tačiau ir mūsų kaimyninėse Latvijoje ir Estijoje. Pastarojoje minimali mėnesinė alga yra dvigubai didesnė nei Lietuvoje, tačiau šis faktas nepriverčia Lietuvos Vyriausybės ir valdančiųjų daugumos galvoti apie MMA didinimą.

„Kol kas viskas lieka kalbomis, nes pati Trišalė taryba save diskredituoja, nepriimdama konkrečių sprendimų, o paskui nori, kad Seimas į jų nuomonę atsižvelgtų. Turime visas sąlygas nedelsiant kelti MMA, tad kodėl, nežiūrint į dabar nepriteklių patiriančius mažiausiai uždirbančius žmones, atsakoma, kad darbo užmokestis bus keliamas „po atostogų“, „neskubant“ ar „prieš Naujus metus“. – Trišalės tarybos narių neapsisprendimą komentuoja „Sandraugos“ pirmininkas.

„Esant tokioms kainoms ir joms toliau nuolat augant, dalis dirbančiųjų už minimumą Naujuosius metus sutiks tikrai jau ne Lietuvoje. Dėl tos priežasties mums būtina jau dabar priimti konstruktyvius sprendimus atlyginimų srityje ir priartinti Lietuvą prie Europos vidurkio, nes kam gyventi Lietuvoje, jei čia realiai nebeįmanoma pragyventi?“ – retoriškai klausia vienintelės susitarimo dėl naujojo Darbo kodekso nepasirašiusios profsąjungos pirmininkas.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *