Vairuotojo teisybės paieškos truko dvejus metus

traffic-2251530_19202017-06-30

Ši istorija ne tik apie piktybišką darbdavio nenorą sumokėti savo darbuotojui priklausančio atlyginimo. Ji ir apie neveiksnią mūsų šalies teismų sistemą, dėl kurios tolimųjų reisų vairuotojas Ričardas buvo priverstas kone 2 metus bylinėtis su darbdaviu, pereinant visą kelią nuo Darbo ginčų komisijos iki teismų ir antstolių.

Panevėžyje įsikūrusios įmonės „Naideka“ darbuotoju buvęs profesinės sąjungos narys Ričardas 2015 m. spalio mėnesį kreipėsi į Darbo ginčų komisiją, siekdamas iš darbdavio atgauti nesumokėtą dviejų mėnesių darbo užmokestį. Tuo pačiu buvo kreiptasi ir į patį darbdavį, prašant nutraukti darbo sutartį, nes nevykdomi jos įsipareigojimai. Kaip ir dalis kitų tolimojo susisiekimo įmonių direktorių, buvęs Ričardo vadovas bet kokius įsiskolinimus neigė. Visą kaltę jis vertė pačiam darbuotojui, teigdamas, kad šis neva pridarė įmonei žalos, yra skolingas, todėl jam atlyginimas nepriklauso.

Darbo ginčų komisijos posėdis įvyko tik 2015 m. gruodžio mėnesį. Viskas klostėsi lyg ir sklandžiai – Ričardui ir jį atstovaujančiai „Sandraugos“ teisininkei pavyko su darbdaviu pasirašyti taikos sutartį, dėl kurios byla neturėjo pasiekti teismo. Darbdavys įsipareigojo nereikalauti tariamos žalos atlyginimo ir geranoriškai sumokėti Ričardui 1500 eurų. Pažymėtina, kad tai nebuvo teismo primestas sprendimas, tačiau abiejų pusių gera valia. Vėlesni įvykiai parodė, jog ši „gera valia“ iš darbdavio pusės tebuvo akių dūmimas.

Ričardui ne tik, kad nebuvo skubama mokėti – jis netikėtai sužinojo, kad yra atleistas. Atleidimo pagrindas – pravaikštos, kurių paprasčiausiai nebuvo. Padedant „Sandraugos“ teisininkei nedelsiant kreiptasi į teismą dėl neteisėto atleidimo. O ir toliau nesulaukiant taikos sutartimi žadėtų pinigų – paduotas ieškinys ir dėl to. Tokiu būdu vos pasibaigus Darbo ginčams buvo persikelta į teismus, kurių karuselė baigėsi tik šiemet vasarą – kartu buvo nagrinėjamas neteisėtas atleidimas ir taikos sutarties sąlygų nevykdymas.

Šią žiemą ieškovo naudai pasibaigusio teismo sprendimas darbdaviui buvo negailestingas: darbuotojas iš „Naidekos“ atleistas neteisėtai ir jam privalo būti sumokėtas taikos sutartimi suderintas atlyginimas. Darbdavys nesnausdamas apskundė šį sprendimą ir tik 2017 m. gegužę apeliacinis teismas galutinai tai patvirtino. Vis dėlto, ir čia dar nebuvo Ričardo nesumokėto atlyginimo paeiškos pabaiga – darbdaviui ir toliau piktybiškai vengiant grąžinti pinigus, teko kreiptis į antstolius, kad 1500 eurų būtų iš „Naidekos“ tiesiog išieškoti.

„Sandrauga“ džiaugiasi sėkmingai pasibaigusia savo nario atlyginimo bylą, tačiau akcentuoja Lietuvos teismų sistemos neprisitaikymą koncentruotai ir operatyviai spręsti žmogui ypač aktualius darbo ginčus: įvedus Darbo ginčų komisiją jau ir taip ilgas procesas prasitęsė dar 4 mėnėsiais ir šiuo atveju iš viso truko kone dvejus metus – tiek Ričardui teko bylinėtis dėl savo atlyginimo. O kad situacija tolimųjų reisų įmonėse darbuotojų atžvilgiu yra visur panaši paliudija Ričardo ir naujoje darbovietėje patiriamos panašios problemos: dalį atlyginimo stengiamasi suversti vairuotojams, nurodoma, kad jie padarė žalos ir t. t.

Visa tai padeda spręsti profsąjunga, konsultuodama ir atstovaudama savo narius visuose teisinuose procesuose bei padėdama jiems apginti savo teises ir atgauti teisėtai uždirbtą atlyginimą, neprarasti jo dėl darbdavio piktnaudžiavimo.