Po konstitucinio teismo sprendimo – Vokietijoje gresiantys profsąjungų karai

kovos2017-07-14

Vos prieš keletą dienų Vokietijos konstitucinis teismas priėmė kontraversišką sprendimą – kai vienoje įmonėje yra kelios kolektyvinėmis sutartimis veikiančios profsąjungos, galios tik narių skaičiumi gausiausios iš jų susitarimas su darbdaviu. Nors šiuo sprendimu esą siekiama mažinti profsąjunginių jėgų varžymąsi tarpusavyje, pačios Vokietijos profsąjungos mano, jog bus kaip tik atvirkščiai ir jas nauja tvarka tik sukiršins.

Pasak teisės aktą palaiminusios Vokietijos Darbo ministrės Andrea Nahles, šis nutarimas leis nenukentėti gausesnei profsąjungai, jei toje pat įmonėje dirbantys kitos profesinės sąjungos nariai nuspręstų streikuoti. Įsigaliojus naujai tvarkai streikuoti teisę turės tik gausiausia naryste pasižyminti profsąjunga, o dėl to kilus ginčams, situaciją spręs darbo teismai.

Smulkiosios Vokietijos profsąjungos išreiškė  nuogąstavimą, kad šitaip netiesiogiai siekiama jų galią dar labiau sumažinti ir priversti nusilenkti didžiosioms darbuotojus atstovaujančioms organizacijoms. Narius praradusioms profsąjungoms ateityje grėstų išnykimas arba įsiliejimas į monopolines organizacijas. Dabartinė smulkesnėms profsąjungoms naudinga tvarka buvo priimta dar 2010 m. – ja įgaliotas paralelinis kolektyvinių darbo sutarčių pasirašymas vienoje įmonėje.

Esama Vokietijos Vyriausybė užsimojo jėgų santykį dar labiau persverti stipresniųjų pusėn. Paradoksalu, tačiau remiantis nutarimu, mėginamas sudaryti įspūdis, kad smulkiąsias profesines sąjungas imamasi globoti ir saugoti, išvengiant jų interesų pažeidinėjimo.

Priimta tvarka įteisina „vienos įmonės – vieno kolektyvinio susitarimo teisę“, kuri esą yra laiko patikrinta ir sėkmingai veikė daugelį metų. Ministrė pabrėžia norinti besivaržančias profsąjungas atvesti į dialogą ir pasiekti, kad jos koordinuotų savo veiksmus. Vis dėlto, daug kam aišku, kad „veiksmų koordinavimas“ dažniausiai vyksta stipresniojo naudai, pagal kurio „dūdelę“ paprastai priverčiami šokti kiti.

Profesinės sąjungos mano, kad šis sprendimas iki kraštutinumo užaštrins jų tarpusavio varžymąsi, nes streikuoti galės tik gausiausia profsąjunga. Tai lems, kad žmonės, norėdami streiku išsireikalauti savo teisių, privalės rinktis didesnę organizaciją, o sukurta „uždaro rato“ sistema palengva, tačiau užtikrintai naikins smulkesnes darbuotojus ginančias profesines sąjungas. Tuo tarpu darbdaviams ši tvarka naudinga tuo, jog jie galės nebeatsižvelgti į visų darbuotojų reikalavimus, bet tartis tik su vienos profsąjungos nariais.

Parengta pagal Labourstart.org