Taikos sutartis – galimybė išspręsti darbo ginčą

taika2017-08-08

Ne tik plačiai nuskambėjusi VĮ „Automagistralės“ byla, tačiau ir daugelis kitų ginčų tarp darbuotojų ir darbdavių baigiasi taikos sutartimis – praneša Valstybinė darbo inspekcija. Nepaisant to, kad taikių susitarimų šiemet išaugo daugiau nei penktadaliu, dėl Lietuvoje įsikerojusio nesiskaitymo su darbuotojais darbo ginčų skaičius ir toliau nesustabdomai auga.

Nuolat auganti Darbo ginčų apimtis privertė šiais metais įsteigti dar tris papildomas Darbo ginčų  komisijas – dabar įvairiuose regionuose jų veikia net 17. Skaičiuojant nuo 2013 m. Darbo ginčų komisijos  jau išsprendė bylų, kuriose nukentėjusioms pusėms išmokėta beveik 18 milijonų eurų. Vien tik per 2017 m. I-ąjį pusmetį pagal darbuotojų prašymus išieškoti 2 milijonai eurų.

Neverta nė pabrėžti, kad daugiau nei 95 % bylų pagrindo sudaro darbuotojų reikalavimai ir nusiskundimai darbdaviais. Bylų tendencijos nuo pat komisijos darbo pradžios nekinta, tai:

  • Neišmokėtas atlyginimas;
  • Uždelstas galutinis atsiskaitymas;
  • Neapmokėti viršvalandžiai, darbas naktimis, švenčių ir poilsio dienomis.

Paminėtina, kad įsigaliojus naujajam Darbo kodeksui, išplėstos Darbo ginčų komisijos funkcijos. Jos nuo šiol nagrinėja kone visus individualius darbo ginčus nuo atleidimo iš darbo teisėtumo iki neturtinės žalos atlyginimo ir kitų ginčų, kurie pagal senojo Darbo kodekso nuostatas būdavo teismų kompetencija

VDI Asmenų aptarnavimo ir teisės skyriaus vedėja Irina Janukevičienė pabrėžia, kad įsigaliojusiame Darbo kodekse skatinama diskusija ir susitarimas tarp darbuotojo ir darbdavio, todėl spėja, jog taikių susitarimų tarp šalių turėtų tik daugėti – ginčo šalims susitarus, nelieka nukentėjusi nė viena pusė, o darbuotojas gali tikėtis daug greičiau ir be papildomų išieškojimų susigrąžinti jam priklausančius uždirbtus pinigus.

Tai patvirtina Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“, aktyviai dalyvaujančios Darbo ginčų komisijose, patirtis. Sėkmingai Vilniuje pasirašius taikos sutartis su VĮ „Automagistrale“, darbuotojai nedelsiant galėjo džiaugtis pirmosiomis išmokomis, o profsąjungos teisininkai tuo metu jau vyko atstovauti savo narių Kuršėnų autobusų parko vairuotojų į Šiaulių darbo ginčų komisiją.

LPS „Sandraugos“ ir VDI inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *