Dėl darbo sąlygų ir užmokesčio sukilo „McDonald‘s“ darbuotojai Didžiojoje Britanijoje

mcdonalds2017-09-05

Dviejų greitojo maisto restoranų „McDonald‘s“ darbuotojai sukilo, protestuodami prieš „nulio valandų“ kontraktus ir darbo sąlygas. Tai pirmasis tokio pobūdžio streikas Jungtinėje Karalystėje. 24 valandas truksiantį streiką „McDonald‘s“ darbuotojus jungianti profsąjunga pavadino „drąsiu žemiausias pajamas gaunančių darbuotojų žingsniu“.

„McDonald‘s“ darbuotojus Didžiojoje Britanijoje atstovaujanti Maisto profsąjunga pranešė, jog darbuotojai reikalauja bent jau 10 svarų siekiančio valandinio atlygio ir saugesnių darbo vietų.

„Išreiškiu visišką paramą žengus šį istorinį žingsnį stojus į kovą su „McDonald‘s“  – kompanija, kuri yra savo darbuotojus nuvylusi nesuskaičiuojamą kiekį kartų. Greitojo maisto restoranuose, tokiuose kaip „McDonald‘s“, darbuotojai per ilgai turėjo taikytis su nepavydėtinomis ir žalingomis darbo sąlygomis, drastiškais darbo valandų nukarpymais ir netgi įžeidinėjimu darbe, kuris rasdavosi, jei darbuotojas įstodavo į mūsų profsąjungą“ – atskleidė profesinės sąjungos pirmininkas Ianas Hodsonas.

Streike dalyvaujantys greitojo maisto giganto darbuotojai teigė, jog prikalbinti kolegas streikuoti nebuvo lengva – vos 10 iš 90 Kembridžo restorano darbuotojų iškeliavo su kolegomis protestuoti į Londoną. „Vadybininkai į mūsų restoraną atvyksta iš visur, darbovietė tiesiog užgulta jų – atrodo, lyg būtume sekami“ – situaciją pakomentavo vienas iš protestuotojų Stevas Day.

Didžiojoje Britanijoje „McDonald‘s“ yra įdarbinęs apie 85 tūkstančius žmonių. Balandžio mėnesį „McDonald‘s“ paskelbė apie galimybę darbuotojams rinktis lankstaus arba fiksuoto darbo laiko sutartis su garantuotomis minimaliomis valandomis. Teigta, kad net 86 % darbuotojų pasirinko „lanksčius“ kontraktus, o nuo 2016 m. atlyginimai buvo pakelti 3 kartus ir sudarė 15 proc. prieaugį.

Pats „McDonald‘s“ streiko reikšmę visomis priemonėmis mėgina sumenkinti. Kompanija apie sukilusius darbuotojus pranešė ne tik lakoniškai, tačiau ir su neslepiama panieka jiems patvirtino, „jog iš visų 1270 Didžiosios Britanijos restoranų streikuoja maža dalis, sudaranti vos 0,01 proc. profsąjungos narių „McDonald‘s“ darbuotojų“. Daugiau žmonių prisijungti prie streiko neleido sankcijų iš darbdavio pusės baimė.

Būtent baimė daugeliu atvejų ir sutrukdo darbuotojams išsikovoti normalų atlyginimą bei saugias ir sveikas darbo sąlygas. Priklausymas profsąjungai leidžia atsikratyti šios baimės, nes darbuotojai jaučiasi ir realiai yra teisiškai apsaugoti nuo netikėtumų darbe ir dažniau nei tikimės pasitaikančios darbdavio savivalės.

bbc.com ir „Sandraugos“ inf.