„Sandrauga“ Trišalėje taryboje pareikalavo pritarti MMA didinimui

Sandrauga 3šalė 09-052017-09-07

Darbdavių ir Vyriausybės atstovams po vasaros atostogų vykusiame Trišalės tarybos posėdyje tapo sudėtinga pritarti net ir dirbančiajam vos juntamam 20 eurų minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimui. Sprendimas dėl MMA nukeltas iki mėnesio pabaigos. Per tą laiką klausimą dar svarstys darbo grupė, kurioje be Trišalės tarybos delegatų dalyvaus ir Smulkaus ir vidutinio verslo tarybos atstovai, posėdyje dėstę argumentus, kodėl MMA apskritai neturėtų būti didinama.

Profesinių sąjungų atstovai pasisakė už kasmetinį nenutrūkstamą MMA didinimą, 2020 metais pasiekiant 500 eurų ribą. Tokiu būdu nuo 2018 m. profsąjungos pasiūlė žengti pirmąjį žingsnį šios sumos link didinant minimalią algą iki 420 eurų, o 2019 m. pasiekiant apie 460 eurų. Šis pasiūlymas Vyriausybės atstovų buvo nuginčytas dėl esą neįmanomų prognozuoti ekonominių rodiklių. Profsąjungoms teko apsiriboti siūlymu MMA nuo kitų metų pradžios kelti iki 420 eurų, tačiau net ir tokia suma susilaukė kandžių pastabų iš darbdavių atstovų.

Vyriausybės poziciją minimalios algos didinimo klausimu perteikė premjero S. Skvernelio patarėjas L. Savickas. Pasak jo, Vyriausybė prioritetas yra bendrasis pajamų didinimas, o efektą esą jau pasiekė ir nuo liepos 1 d. įtvirtinta kvalifikuoto–nekvalifikuoto darbo perskyra. Koks efektas pasiektas, lieka neaišku, nes „Sandrauga“ nefiksuoja jokio savo narių kvalifikuotą darbą dirbančiųjų pajamų didėjimo, tačiau netgi įžvelgia atvirkštinę tendenciją.

Profesininių sąjungų siūlymas didinti MMA bent iki 420 eurų buvo skeptiškai pasitiktas ir iš Vyriausybės pusės. Premjero patarėjas leido suprasti, jog didesnis nei 6 proc. MMA didinimas pernelyg apkrautų valstybės biudžetą, todėl perteikė poziciją nuo 2018 m. sausio 1 d. minimalią algą kelti tik 20 eurų iki 400 eurų. Vienintelis dirbantiesiems teigiamas dalykas yra Vyriausybės siūlymas neapmokestinamųjų pajamų minimumą (NPD) padidinti iki 380 eurų. Tai leistų šiuo metu „į rankas“ gaunančiam 335 eurus, sulaukti apie 361 euro atlyginimo, taigi realiai minimalaus atlyginimo priaugis sudarytų 26 eurus.

Trišalės tarybos posėdyje ne kartą pasisakęs „Sandraugos“ pirmininkas Kęstutis Juknis pareikalavo tarybos pritarti MMA didinimui iš esmės, t. y. nelaukiant kito posėdžio padėti pagrindus minimalios algos kėlimui, nesvarbu – 20 ar 40 eurų. Tokiu būdu būtų buvę galima išvengti MMA kėlimo proceso vilkinimo, kuris pastebimas iš darbdavių pusės. Dirbančiųjų interesus atstovaujančio ir realiai padėtį matančio Kęstučio Juknio reikalavimui nebuvo pritarta, o darbo grupės dėl MMA kėlimo posėdis numatomas kitos savaitės pradžioje.

Darbo grupės išvadas ketinama pristatyti kitame Trišalės tarybos posėdyje rugsėjo 21 d.. Jame ir bus priimta rekomendacija dėl minimalios mėnesinės algos.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *