Profsąjunga ir darbo taryba įmonėje

Darbo taryba2017-09-20

Nuo liepos 1 d. įsigaliojęs Darbo kodeksas naujai apibrėžė socialinės partnerystės padėtį įmonėse. Nuo šiol vidutiniam darbuotojų skaičiui įmonėje siekiant 20 ir daugiau, darbdavys yra įpareigotas sudaryti darbo tarybą. Tačiau darbo taryba nebus sudaroma, jei įmonėje darbdavio lygmeniu veikia profesinė sąjunga, kurios nariais yra daugiau kaip 1/3 visų dirbančiųjų. Tuomet būtent profsąjunga įgyja visus darbo tarybos įgaliojimus ir vykdo jos funkcijas.

Įmonėje veikiančiai profsąjungai ar profsąjungoms vis dėlto nesurenkant 1/3 darbuotojų skaičiaus, darbdavys sudaro darbo tarybą. Su jos sudėties variacijomis supažindina Darbo kodekso 170 str.: darbo taryba sudaroma atsižvelgiant į vidutinį darbdavio darbuotojų skaičių – tokiu būdu darbo tarybos narių skaičius gali būti ne mažesnis kaip 3 ir ne didesnis kaip 11 narių. Toliau pateikiame darbo tarybos sudėties apskaičiavimą:

  • < 100 darbuotojų: 3 Darbo tarybos nariai
  • 100–300 darbuotojų: 5 DT nariai
  • 300–500 darbuotojų: 7 DT nariai
  • 500–700 darbuotojų: 9 DT nariai
  • > 700 darbuotojų: 11 DT narių

Trečdalio darbuotojų įmonėse nesurenkančios profsąjungos turi teisę siūlyti tris savo kandidatus į Darbo tarybą. Iš jų išrinktu bus laikomas daugiausia darbuotojų balsų gavęs kandidatas. Jis taps pilnateisiu DT nariu įmonėje ir galės atstovauti savo profesinės sąjungos narių interesus, todėl LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis pataria nebijoti darbo tarybos, jeigu įmonėje profsąjunga ir neturi trečdalio darbuotojų.

Primename, kad darbo tarybos nariais gali būti renkami visi įmonės darbuotojai, išskyrus patį darbdavį ir jam atstovaujančius asmenis. Taip pat galioja išlyga trumpiau kaip 6 mėnesius įmonėje dirbantiems darbuotojams – jie į darbo tarybą gali būti renkami tik tuo atveju, kai visi įmonės darbuotojai dirba trumpiau nei 6 mėnesius.

Valstybinė Darbo inspekcija praneša, kad jau yra patvirtintos pranešimo apie darbo tarybos sudarymą ir nesudarymą pavyzdinės formos, ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo darbo tarybos įgaliojimų pradžios teikiamos VDI teritoriniam skyriui. Šias formas galima rasti VDI puslapyje.

LPS „Sandrauga“ inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *