Konferencija „Ką prarandame dėl šešėlinės ekonomikos?“: užmojis naikinti turgavietes ir kalbos apie purvinas kišenes

Sandraugos atstovai2017-10-24

Vakar Vyriausybės rūmų Didžiojoje salėje vyko Vyriausybės kanceliarijos organizuota konferencija skambiu pavadinimu „Ką prarandame dėl šešėlinės ekonomikos?“ Į ją buvo sukviesti „Sandraugos“, kitų profsąjungų ir įvairių organizacijų atstovai, o įžanginį žodį tarė pats Premjeras Saulius Skvernelis. Jis konferencijai davė toną pasisakydamas prieš esą esminius pažeidėjus – turgavietes ir „į purviną kišenę dedančius“ jų prekeivius.

S. Skverneliui pranešimais talkino Sodros, VMI bei Policijos vadovai. Be generalinio komisaro Lino Pernavo dar pasisakė Policijos Imuniteto valdybos viršininkas. Konferencijoje nedalyvavo nei vienas ekonomistas ar mokslininkas, o policijos atstovų kalbos apie represinį aparatą „Sandraugai“ sudarė įspūdį tartum viešint Policijos departamente.

Policijos Imuniteto valdybai vadovaujantis Elanas Jablonskas pabrėžė dabartinį visos policijos sistemos atsinaujinimą, lyginant su ankstesniais metais, ir vis augantį visuomenės pasitikėjimą šia jėgos struktūra. „Pareigūnai šiandien yra kitokie, jie nebeima kyšių, yra mandagūs, gražūs, sąžiningi“ – gerų žodžių savo kolegoms negailėjo E. Jablonskas.

L. Pernavas pasisakė apie šešėlį prekybos, paslaugų ir statybos veiklose. Vis dėlto, nuo išties didelį svorį tvyrančiam šešėliui turinčio statybų sektoriaus veikiai nukrypta iki paprasčiausių daliai Lietuvos gyventojų paskutine viltimi išgyventi ir prisidurti prie menko atlyginimo, pašalpos ar pensijos leidžiančio prekiavimo turgavietėse. Policijos gen. komisaras išreiškė būtinybę spręsti turgaviečių egzistavimo klausimą apskritai. Nes, pasak L. Pernavo, čia „visą dieną į tą purviną kišenę dedami pinigai“.

Pagalvok apie seneliPrie gausių policijos atstovų kalbų prisidėjo ir Sodros direktorius Mindaugas Sinkevičius bei Valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Edita Janušienė. Jie atitinkamai skaitė pranešimus apie senatvėje gyvenimą gadinančius vokelius ir šiuolaikinį požiūrį į šešėlio mažinimą. VMI vadovei pristačius naujausius išmanius mokesčių mokėtojų kontrolės sprendimus, Sodros direktorius nevengė pasigirti „vyšninių vokų“ iniciatyva. Jos pagrindas – gyventojus paštu informuoti apie esamą nepilną darbo stažą, kuris neleistų gauti normalios vidutinės pensijos. Akcijos motto irgi nuskambėjo įdomiai: „Imdamas vokelį – pagalvok apie senelį“.

Konferencijoje dalyvavo trys profesinės sąjungos „Sandrauga“ atstovai, iš kurių pirmąkart panašiame renginyje viešėjo ir praktiką profsąjungoje atliekanti būsima viešųjų ryšių specialistė Justina. Pasak „Sandraugos“ pirmininko Kęstučio Juknio, konferencijos iniciatyva iš principo yra sveikintina, tačiau joje pasigesta konstruktyvaus ir sisteminio požiūrio į esmines šešėlio ekonomikoje mažinimo priemones.

„Šiandien mums būtina kalbėti apie šešėlyje tūnančius stambiuosius pirkimus ir PVM grobstymą – šios dvi sferos yra vienos didžiausių tarp šešėlį generuojančių veiklų. Neteisėtas praturtėjimas, turto ir pajamų nedeklaravimas, viešųjų pirkimų kontrolė yra sritys, kur klesti didžiausia korupcija ir išplaunami pagrindinai pinigų srautai. Tuo tarpu vėl nuklysta į smulkiuosius prekiautojus mėsos gaminiais ir turgų problematiką. Turgai Lietuvoje ir taip kasdien nyksta, o čia pasisakoma ir prieš paskutinius likusius jų prekiautojus. Jiems valdžia jau nori uždrausti ir kelis centus prie pensijos prisidurti“ – konferencijos pranešimus komentavo K. Juknis.

kysis ispurvina„Sandrauga“ eilinį kartą įsitikino, kad kalbant apie šešėlio problematiką eilinį kartą buvo knaisiojamasi po autodetalių pardavėjus, minimi naudotais automobiliais prekiaujantys asmenys ir turgininkai, linksniuojamos grožio salonų paslaugas teikiančios moterys ir kiti periferiniai mokesčių mokėtojai, jokiu būdu nelemiantys esminių surenkamų mokesčių.

K. Juknis pabrėžė, kad turi būti sukurta sistema, nuolat tikrininanti būtent stambiuosius mokesčių mokėtojus, o ne neleidžianti net įkvėpti smulkiesiems. Jų persekiojimas, šešėlyje paliekant didžiuosius „žaidėjus“ ir yra tiesiausias kelias į valstybės skurdinimą, o nuo pat konferencijos pradžios iš tribūnos į susirinkusiuosius skrieję demagogiški posakiai apie „purviną kišenę“ ir į ją dedamus pinigus, nesiimant stambiausių koruptorių persekiojimo, tik patvirtina, jog valdžia Lietuvoje dar nėra įgali iš esmės tvarkytis su šešėlio problema ir ją spręsti kuo nors daugiau nei skambaus pavadinimo viešųjų ryšių akcija Vyriausybėje.

LPS „Sandrauga“ inf.