Nelaimingi atsitikimai darbe: šiais metais jau prarastos 29 žmonių gyvybės

greitoji2017-11-03

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) praneša, kad per pirmuosius devynis š. m. mėnesius iki spalio buvo gauti net 29 pranešimai apie įvykius darbe, dėl kurių žuvo darbuotojai. Dar 103 dirbantieji per tą patį laiką būdami darbdavio žinioje patyrė sunkias traumas. Daugiau nei pusė sužeidimų ir mirčių darbo vietose įvyko atliekant sandėliavimo, transportavimo, pakrovimo, iškrovimo, statybos ir remonto bei miško kirtimo darbus.

Šios sritys ir toliau išlieka pavojingiausios. Tačiau VDI Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas sako, kad situacija per metus minėtuose sektoriuose yra pagerėjusi. Tai ypač pastebima statistiškai lyginant siutaciją su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, kai buvo gauti net 35 pranešimai dėl darbo vietoje žuvusių žmonių.

„Matome, nors ir nežymų, situacijos gerėjimą. Tačiau kai kurie sektoriai ir darbai išlaiko savo rizikingumą. Pavojingiausiais darbais nelaimingiems atsitikimams darbe įvykti išlieka sandėliavimo, transportavimo, pakrovimo, iškrovimo, statybos, remonto ir miško kirtimo darbai. Atliekant šiuos darbus šalyje per 9 mėnesius įvyko pusė mirtinų ir kiek mažiau nei pusė sunkių nelaimingų atsitikimų.

Tiesa, lyginant 2016 m. tris ketvirčius su 2017 m. tuo pačiu laikotarpiu mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius 7 atvejais, taigi – ženkliai, sumažėjo apdirbamosios gamybos įmonėse“, – saugos darbe situaciją Lietuvos įmonėse komentuoja VDI atstovas S. Balčiūnas

VDI Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas S. Balčiūnas atkreipia dėmesį, kad didesnį darbo stažą įmonėje turintiems darbuotojams nelaimingi atsitikimai įvyksta žymiai rečiau. O trečdalis mirtinų ir ištirtų sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyksta darbuotojams, kurių darbo stažas įmonėje nesiekia vienerių metų.

Dažniausiai mirtini nelaimingi atsitikimai per šių metų tris ketvirčius nutiko užkritus/užgriuvus kroviniams ar birioms medžiagoms bei eismo įvykių metu. Penktadalis atvejų nutiko darbuotojams nukritus iš aukštai. Sunkius pakenkimus sveikatai darbuotojai taip pat patyrė nugriuvę. Statistika nenutyli ir to, kad trys mirtini ir tiek pat sunkių nelaimingų atsitikimų darbe įvyko neblaiviems darbuotojams.

Tiriant nelaimingų atsitikimų priežastis, nustatyta, kad daugiau nei trečdalis ištirtų mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe įvyko dėl netinkamo darbų organizavimo bei įmonėje nepakankamos saugos ir sveikatos darbe vidinės kontrolės. Dažnai, atlikdami darbus, darbuotojai patys nesilaikė vadovų duotų nurodymų ar sąmoningai rizikavo savo sveikata ir gyvybe.

„Pastebime, kad kai kuriose įmonėse darbuotojai vis dar tik teoriškai supažindinami su darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimais. Darbuotojai nėra tinkamai apmokomi ir instruktuojami, o taip pat netinkamai įrengiamos ir darbo vietos, apsaugos priemonės“, – dažniausias sunkių ir mirtinų nelaimingų atsitikimų priežastis įvardino Valstybinės darbo inspekcijos atstovas S. Balčiūnas.

Parengta pagal VDI inf.