Žeminančios darbo sąlygos „Ford“ gamykloje privedė prie savižudybės

Ford gamykla2017-11-04

Automobilių pramonės milžinės „Ford“ gamykloje JAV nusižudė jaunas, vos 21 m., darbuotojas Jacoby Henningsas. Kaip teigia šaltiniai, darbuotojų išnaudojimo praktiką taikančioje gamykloje, J. Henningsas buvo gavęs keletą įspėjimų dėl vėlavimo į darbą. Pasak liudininkų, tądien, kai vaikinas nusižudė, jis buvo išsiųstas namo vadovo paliepimu, o vėliau grįžo į gamyklą atsinešdamas su savimi šaunamąjį ginklą.

Policijos atstovas Channel 7 Action News teigė: „Gamykloje buvo bėdų su darbuotojų išnaudojimu, todėl jis atsinešė su savimi ginklą.“ Ir, anot pareigūnų, vos pasirodžius policijos pajėgoms, J. Henningsas nukreipė ginklą į save. Deja, dauguma liudininkų atsisakė viešai komentuoti situaciją ir po incidento nebegrįžo į savo darbo vietas.

Nors kyla daug neaiškumų, tačiau faktas yra tas, jog ši savižudybė yra UAW (United Automobile Workers) kaltė. Didžiają dalį darbuotojų sudaro jaunesnioji karta, jie visi yra išnaudojami savo vadovų vien dėl to, jog dirba laikiną darbą, o jų darbo trukmė sudaro ne visą dieną. Be to, skyrius, kuriame dirbo J. Henningsas, pasižymi itin dideliu pavojingumu sveikatai, sužalojimais, net ir mirtimis. Darbuotojų teigimu, saugumo taisyklės buvo ignoruojamos pačių vadovų. Atsakingi asmenys nesilaikė taisyklių ir susitarimų, kurie buvo numatyti tarp šalių. Gamykloje apsauga buvo tik apgaulė. Tik tuo atveju, kai atvažiuoja darbų saugos inspekcija, sukuriamas saugaus darbo įvaizdis.

Iš metų į metus su darbuotojais buvo elgiamasi lyg su vergais, kuriems mokėjo žeminantį atlygi. Jie neturėjo jokios apsaugos, maža to, jie United Automobile Workers vadovai vykdė tokią politiką „sirgti yra draudžiama“, jokių atostogų ar atostoginių pinigų, jokių priedų ir visiškas juodas darbas. Pelną vadovai dalijosi tarpusavyje.

Manoma, kad J. Henningsas galėjo patirti net seksualinį spaudimą, nes, pasak teisininkų, kurie gina darbuotojų teises, daugiau kaip 1500 moterų, dirbančių FORD įmonėje, buvo seksualiai koneveikiamos, be to, nebuvo vengiama ir rasistinio priekabiavimo prie darbuotojų.

Taigi, nesaugaus darbo, pavojaus, darbdavių abejingumo ir darbo saugos nepaisymo rezultatas – visam pasauliui puikiai žinoma įmonė užsitarnavo neigiamą įvaizdį, kuris paženklintas darbuotojo mirtimi. Taip nutinka, kai darbuotojai tyli ir dirba užguiti vadovų. Už savo teises privalo kovoti kiekvienas, kasdienis stresas veda prie neigiamų rezultatų, tad pastebėjus darbo taisyklių nepaisymus derėtų kreiptis į institucijas, kurios gina darbuotojų teises.

Parengta pagal wsws.org