Kolektyvinės sutarties pasirašymas – pasitikėjimo avansas ŠMM

pasirasoJuknis2017-11-07

Vakar LR Vyriausybės Baltojoje salėje vyko iškilmingas Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties pasirašymas, kuriame kartu su premjeru ir ministre dalyvavo švietimo profesinių sąjungų pirmininkai. Nors ši sutartis vis dar kelia daug klausimų, tačiau „Sandraugos“ pirmininkas Kęstutis Juknis, padėdamas ant jos parašą, pabrėžė, kad, nežiūrint į netobulumus, kolektyvinė sutartis bet kokiu atveju yra geriau nei tokios sutarties nebuvimas, o priimdama sprendimą pasirašyti Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį „Sandrauga“ suteikė pasitikėjimo avansą suformuotai valstybės švietimo ugdymo strategijai.

Savo gretose didelę dalį pedagogų turinti profsąjunga „Sandrauga“ prieš sprendimą dėl kolektyvinės sutarties pasirašymo kreipėsi į juos su prašymu įvertinti šios sutarties projekto nuostatas, pasverti jų naudą ir išsakyti savo nuomonę bei pastabas. Tai leido iš pirmų lūpų sužinoti ir įvertinti pačių tiesiogiai kolektyvinės sutarties paliesimų pedagogų nuomonę ir pasirašant kolektyvinę sutartį kalbėti tiesiogiai pedagogų vardu.

Priimdama sprendimą pasirašyti Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį, „Sandrauga“ apibendrino pedagogų išsakytą iš esmės teigiamą nuomonę ir optimistinius lūkesčius dėl švietimo ateities Lietuvoje. Kartu profsąjungos „Sandrauga“ įvykdytas kolektyvinės sutarties pasirašymas iš principo yra pasitikėjimo avanso suteikimas. Daugelį pedagogų savo gretose turinti „Sandrauga“ tiki, kad šios kolektyvinės sutarties nekonkretumai virs konkrečiais pedagogų darbo sąlygų patobulinimais ir gerąja praktika.

Po pasirašymo atsakydamas į žurnalistų klausimus, premjeras Saulius Skvernelis pažadėjo, kad įvedus etatinį mokytojų darbo apmokėjimą, nuo 2020 m. mokytojai gaus mažiausiai 1000 eurų. Šis etatinio mokytojų darbo apmokėjimo modelis – jau finišo tiesiojoje. Tai numatoma padaryti per kelis etapus. Mokytojams siūlomos persikvalifikavimo galimybės, kompensacinės išmokos, pasitraukiant iš mokyklos. Kolektyvine sutartimi patys mokytojai įsipareigoja siekti geresnių moksleivių mokymosi rezultatų. Numatoma, kad mokytojo etatą sudarys 36 darbo valandos per savaitę. Tai šiek tiek mažiau nei įprasta darbo savaitė dėl streso kupino mokytojų darbo. Numatoma, kad vidutiniškai 18 valandų iš 36 bus skirtos kontaktiniam darbui su mokiniais.

Profesinė sąjunga „Sandrauga“ taip pat sveikina kolektyvinėje sutartyje daugiau privilegijų suteikus aukštųjų mokyklų dėstytojams. Jie tikrai to nusipelnė. Tačiau apie eilinių mokytojais eilinėse mokyklose būtį vis dar kyla daug klausimų ne tik dėl atlyginimų kėlimo įgyvendinimo, tačiau ir mokytojų darbo savaitės trukmės (šeštadieniai – ekskursijoms ir egzaminų vykdymo komisijoms?); mokytojų etato padėties, trūkstant 1–2 kontaktinių valandų; galimybės mokytojams kaip ir dėstytojams gauti kūrybines atostogas, bei neaiškios mokyklų tinklo optimizavimo skatinimo politikos, kuri kai kuriems „Sandraugos“ apklaustiems pedagogams netgi pakvipo galimu „nepatogių“, nereikalingų mokyklų ir jose dirbančių mokytojų etatų naikinimu.

Profesinė sąjunga „Sandrauga“ tikisi, kad į šiuos pačių pedagogų išsakytus jiems užkliuvusius Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties neaiškumus bus atsižvelgta, jie išaiškinti ir detalizuoti. Galbūt iškelti klausimai ir nėra probleminiai, tačiau jų pateikimas kolektyvinės sutarties nuostatose pedagogams sukelia miglotos padėties jausmą. Nepaisant to, pedagogai tiki esmine kolektyvinės sutarties nauda ir po Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties pasirašymo su optimistiškesniais lūkesčiais žvelgia į švietimo ateitį Lietuvoje.

LPS „Sandrauga“