Elektromobilių ateitis statoma darbuotojų išnaudojimu

TeslaGamykla2017-11-12

Kas nėra girdėjęs apie amerikiečių elektrinių automobilių ir atsinaujinančios energijos gamintojo „Tesla Motors“ pasiekimus ir progresą? Tačiau į viešumą nedažnai nuteka informacija, kad elektromobilių progreso sąskaita – nebeišnykstantys sveikatos sutrikimai, traumos ir nuolatinis pavojus darbuotojų sveikatai.

Remiantis The Guardian pateikiamais duomenimis, greitoji medicinos pagalba yra dažnas svečias „Tesla Motors“, o per keletą metų ji buvo iškviesta daugiau nei 100 kartų, nes darbuotojai patirdavo nudegimus, apsvaigimą, priepuolius bei kvėpavimo ir krūtinės skausmus, o dėmesio niekas iš valdžios į tai nė nemanė kreipti.

„Tesla“ įmonė turi daugiau kaip 10 tūkst. darbuotojų ir, pasak vadovo, darbuotojų sveikata jiems rūpi. Kaip teigia Elonas Muskas, „Tesla“ gamyklos nederėtų lyginti su kitomis didžiosiomis įmonėmis. Kaip ir bet kurio kito verslo, taip ir „Tesla“ tikslas yra gauti pelno. O pelnas generuojamas apkarpant biudžetą, skirtą sveikatos priežiūrai. „Tesla“ gamyklos darbuotojai nusprendė daugiau nebetylėti ir atskleisti karčią darbo sąlygų realybę.

Štai Jonathanas Galescu pasakoja: „Mačiau kaip darbuotojai tiesiog krenta ir trenkiasi žemėn iškreiptu nuo skausmo veidu. O vadovai mums liepia dirbti toliau, kol skausmo kamuojamas kolega guli ant žemės.“ Jonathanas yra tik vienas iš daugelio, kurie matė, kaip jų kolegos apalpsta ar yra išvežami greitosios pagalbos. „Tai labai panašu į tai, jog miršti ir patenki į automechanikų rojų“ – ironizuoja kitas darbuotojas Richardas Ortizas.

Mechanikas Michaelis Sanchezas turėjo dvi svajones – būti menininku arba automobilių techniku, o kai sužinojo, jog yra priimamas dirbti į „Tesla“ gamyklą – rodėsi, jog tai buvo žingsnis svajonės link. Tačiau viskas, ką šiandien turi Michaelis, yra kaklo slankstelių pažeidimai ir gyvenimas nuolatiniame skausme. „Tesla“ teisinasi, jog jis susižalojo montuodamas ratus, tačiau tikroji tiesa yra ta, kad Michaelis šią traumą gavo ilgus metus dirbdamas surinkimo linijoje.

Be abejo, darbuotojai didžiuojasi „Tesla“ pasiekimais bei progresu, tačiau sveikatos sutrikimai jiems jau nebeišnyks. Traumos čia neišvengiamos, o darbo sąlygos kelia nuolatinį pavojų žmogui. Daugelis darbuotojų jaučia pasikartojančius streso priepolius, kurie išsivystė nuo nesustabdomo darbo valandų: „Mes dirbome pamainomis 12 val. per dieną ir 6 dienas per savaitę. Be to, nuolat jaučia spaudimą iš padalinių vadovų lenktyniauti su robotais. Patys spręskite, ar tai yra įmanoma. Priešingu atveju traktuojama, kad mes nemokame dirbti, o toks spaudimas darbuotojus itin veikia psichologiškai. Mes tiesiog norime dirbti savo darbą, o ne kentėti skausmus. Sąlygos čia išties prastos“ – pokalbį užbaigia apie realią situaciją kalbėti išdrįsęs surinkimo linijos darbuotojas.

Parengta pagal theguardian.com