Ko laukia Lietuvos medikai?

_98504863_dade1979-b988-4250-b4f8-63133da2cb5f2017-11-28

Dažniausiai savo pasipiktinimą yra linkę rodyti tie, kurie ilgus metus kentė neteisybę. Tačiau, šį kartą akių neužmerkė ir jaunuoliai. Jie – ateities medikai, kurie buvo priversti imtis drąstiškų veiksmų tam, kad būtų išgirstas jų balsas.

Šį kartą atsidūrėme kaimynės Lenkijos sostinėje Varšuvoje. Čia bado streiką paskelbė jaunieji medikai, kuriems rūpi visos valstybės ateitis. Deja, jau penktą „bado žaidynių“ savaitę ligoninės darbuotojai ėmė prarasti viltį, kad valdžia sutiks su reikalavimu skirti daugiau finansų sveikatos paslaugoms šalyje: „Sveikatos apsauga klaupiasi ant kelių, bet vis tiek lieka nepastebima.“

Gydytojas Piotr Matyja, vienas protestavusiųjų, dirbo 80 val. per savaitę, todėl drąsiai komentuoja situaciją: „Jau nuo pat pradžių mačiau, kas vyksta Lenkijos sveikatos apsaugos sistemoje. Medikai nuoširdžiai nori rūpintis savo pacientais, tačiau skylės biudžete mums to neleidžia.“

Remiantis bbc.com duomenimis, pernai Lenkija buvo viena tų valstybių, kurios sveikatos piežiūros paslaugoms išleidžia mažiausiai pinigų (vos 4.4% BVP), jis vos aplenkė Turkiją (3.4%) ir Latviją (3.2%). Visai kitokie rodikliai yra Vokietijoje, kuri skiria itin didelę dalį BVP – 9.5%. Lietuvoje kasmet sveikatos apsaugai atseikėjama apie 6% BVP.

Sveikatos apsaugos ministras Konstanty Radziwill streikuotojams žadėjo, kad iki 2025 m. skiriamų pinigų suma išaugs iki 6%. Tačiau tai tik pažadai, kurie nebūtinai bus įgyvendinti, mat viskas valdžios rankose. Po medikės Joanna Matecka pasisakymo, jog valdžios sprendimai nėra realistiški ir jie tiesiog mėgina numalšinti kilusią sumaištį, ministras pasišaipė ir pasmerkė streikuojantį jaunimą.

Daktaras Kozziel priduria: „Mes jau du metus nepaliaujamai keliame protestus ir siekiame, kad valdžios atstovai pagaliau imtųsi pokyčių, tačiau jokio atsakymo negauname, todėl bado streikas yra tik dar vienas įrodymas, kad reikia keisti tokią sistemą.“

Tokia biurokratija nepasitenkinę jaunuoliai kovoja ne tik už biudžeto didinimą sveikatos apsaugos paslaugoms, bet ir primena, jog jie metų metus mokėsi ne tam, kad galėtų vos galą su galu sudurti.

Bado streikas prasidėjęs Varšuvoje greitai išplito po kitus didžiuosius Lenkijos miestus. Jei ministras tokį jaunųjų medikų poelgį laiko žalingu, mes prieštaraujame, jie elgiasi kaip tikri patriotai ir siekia, kad ateityje piliečiais būtų rūpinamasi kaip pridera.

O kokią situacija mato Lietuvos jaunieji medikai? Rašykite mums savo nuomonę ir pastebėjimus [email protected]

 

Parengta pagal bbc.com

Justina Venckutė