Streikų lavina pasipylė Jungtinėje Karalystėje

Keep Calm2017-12-17

Jungtinėje Karalystėje pastaruoju metu nuvilnijo tikra streikų banga. Kaip paprastai, darbuotojai streikuoti ryžosi dėl dirbantiesiems ypač aktualaus solidaus atlyginimo klausimo bei žadamų etatų mažinimo programų. Streikų terminai taip pat įvairiausi – nuo vienos dienos iki net porą mėnesių planuojamų vykdyti teisėto pasipriešinimo veiksmų.

Namų priežiūros personalas ginčijasi dėl per mažo atlyginimo. Teigiama, kad kiti tos pačios profesijos darbuotojai gauna kur kas didesnį atlyginimą. Kone 200 namų priežiūros darbuotojų nusprendė sukilti ir streikuoti net 49 dienas, po įvykusio pirmojo streiko nuspręsta pasipriešinimo veiksmus pratęsti dar ir visą kitų metų vasarį. Prieš imantis streikuoti, įvyko profsąjungos narių balsavimas, kurio metu vienbalsiai pritarta sukilti į kovą.

Anglijos pietuose streikavo socialinio Darbo centro personalas. Pasipriešinimo veiksmas truko visą parą – 24 val. Atlyginimo klausimas tėra ledkalnio viršūnė, mat ketinama mažinti darbuotojų skaičių ir biurus perkelti iš vieno miesto į kitą, vadinasi, pagal Darbo ir pensijos departamento planus, apie 50 darbuotojų bus atleisti, o kiti 350 – bus perkelti dirbti kitur.

Bėdos dėl užmokesčio paskatino Total kuro gavybos darbuotojus pradėti streiką. Tam pritarė net 90% profsąjungos narių. Lapkritį prasidėjęs streikų maratonas vykdomas kiekvieną pirmadienį bei trečiadienį. Total dujų terminalui atitenka apie 10% visos Jungtinės Karalystės produkcijos, todėl šis streikas turės itin didelį poveikį.

Po traukinių kompanijų susijungimo darbuotojai nebesijaučia saugūs. Manoma, jog susivienijus kompanijoms darbuotojai bus išnaudojami kitų darbų atlikimui, o traukiniuose bus įdiegta sistema, kuri ribosis tik vienu vairuotoju. Tai reiškia, kad nebus traukinio apsaugos bei konduktoriaus pareigų. Todėl nieko nelaukiant buvo pradėta streikų serija. Ji paremta net ir kitų kolegas palaikančių darbuotojų piketais.

Išnaudojimo nebenori kęsti ir vairuotojai. Viešojo transporto sektoriuje dirbantys žmonės jau dusyk streikavo lapkričio mėnesį. Priklausymas profsąjungoms jiems leidžia nebijoti valdžiai teisėtai parodyti savo pasipriešinimo ir reikalauti adekvataus užmokesčio už darbą. Vairuotojai supranta, jog jiems yra mokamas kur kas mažesnis atlyginimas nei privačiose įmonėse. Tačiau jie yra pasirengę pagaliau užbaigti ketverius metus trunkantį valdžios apgaudinėjimą ir ignoravimą, nes šiais streikais tikimasi pagaliau pasiekti normalaus atlyginimo tikslą.

Parengta pagal wsws.org