Lietuvos medikai greitai vyks dirbti į Latviją?

Gydytojai2017-12-29

Jau kitąmet Latvija gali tapti dar viena šalimi, kur mielai emigruos dirbti Lietuvos medikai. Nors šiuo metu vidutinis gydytojų ir slaugytojų atlyginimas Lietuvoje gerokai lenkia kolegų Latvijoje, tačiau nuo kitų metų šios kaimyninės šalies ligoninėse besidarbuojančių gydytojų atlyginimus planuojama didinti iki 80 proc., o slaugytojų atitinkamai – iki 73 proc. Aišku, kad toks augimas Latvijos gydytojų darbo rinką padarys kur kas patrauklesnę nei mūsų šalyje ir stabdys latvių medikų emigraciją.

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad šios šalies ligoninėse dirbančių gydytojų ir specialistų vidutinis mėnesio atlyginimas augs nuo 859 eurų šiemet iki 1547 eurų kitąmet. Ligonius prižiūrinčio ir slaugančio ligoninių personalo, taip pat asistentų specialistų vidutinis mėnesio atlyginimai turėtų didėti nuo 537 iki 929 eurų. Kito ligoninių pagalbinio personalo atlyginimo didėjimas numatomas 55 proc. ir kils nuo 400 iki 621 euro. Kukliau augs tik ambulatorinio gydymo sektoriaus įstaigų darbuotojų atlyginimai: gydytojų – 31 proc., slaugių – 26 proc., pagalbinio personalo – 13 proc. Šiam Latvijos gydymo įstaigų konkurencigumą užtikrinsiančiam darbuotojų atlyginimų didinimui ateinančių metų valstybės biudžete numatyta daugiau nei 100 milijonų eurų.

Į latvius galima žvelgti tik su pavydu. Būtent jie pirmieji pagaliau suprato, kad egzistuoja problema ir buvo imtasi radikalių problemos sprendimo būdų. Lyginant situaciją su Lietuva, mūsų šalyje visiems tarsi ir aišku, kad gydytojų atlyginimas yra neadekvatus, vis dėlto esminių pokyčių nėra imamasi. Išskirtinė šios profesijos atsakomybė turi lemti ir adekvatų požiūrį į srities darbuotojų apmokėjimą. Jei kaimyninė valstybė Latvija žada siūlyti geresnius atlyginimus, tai žmonės ten ir vyks. Jei medikams apsimoka, o kelionės atsiperka – kodėl gi kelissyk per mėnesį neišskristi į kitą šalį budėjimui. O ši padėtis gali lemti ir atitinkamą medikų antplūdį iš Rytų, kaip dabar vyksta su statybininkais.

Tačiau tik žvelgti į kaimynus su pavydu ir nieko nedaryti – ne išeitis. Todėl ir kilo Lietuvos medikų sąjūdis, kurio banga nuvilnijo per visą Lietuvą. Valstybinės ligonių kasos ryšių su visuomene vadovas Rimantas Zagrebajevas teigia, jog norint Lietuvoje padidinti medicinos darbuotojų atlyginimus tiek pat, kiek Latvijoje, reikėtų papildomai turėti apie 760 mln. eurų: „2018 metų  PSDF biudžetas didėja 11 proc., taigi, norint didinti atlyginimus 80 proc., PSDF biudžetas turėtų didėti ne 11 proc., o beveik 60 proc. ir sudaryti ne 1,7 mlrd., o 2,5 mlrd. eurų. Jau judame geresnės situacijos link. Tačiau nėra paslaptis, kad finansinės galimybės ribotos, nes PSDF biudžetas yra toks, koks yra“, – sako R. Zagrebajevas, leidžiantis suprasti, kad kaimynų nustatytos atlyginimų didinimo kartelės siekio Lietuvoje tikėtis daugiau nei sudėtinga.

Todėl jau kitą savaitę, sausio 4 dieną, Lietuvos medikų sąjūdis Vilniuje organizuoja mitingą skambiu pavadinimu „Paskutinių medikų žygis į oro uostą“. Juo siekiama atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į gydytojų, slaugytojų, rezidentų, kinezinerapeutų ir kitų sveikatos priežiūros darbuotojų masinę emigraciją. Mitingo pradžia numatoma 10 val. Katedros aukštėje, paskui eisena pasuks į V. Kudirkos aikštę. Po pasisakymų vyks simbolinė kelionė į oro uostą. Čia numatomas įspūdingas performansas. Žygiuodami mitinge gydytojai galės atsakyti į rūpimus žmonių klausimus dėl sveikatos ir išklausys nusiskundimus bei teiks paskutiniuosius patarimus prieš improvizuotą emigraciją.

LRT.lt ir LPS „Sandrauga“ inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *