UŽSIENYJE: „Amazon“ paskirstymo centruose – vėmimas krauju ir viena darbuotojų mirtis po kitos

Kraujas2018-01-14

Visame pasaulyje pavojingomis ir vergiškomis darbo sąlygomis sandėliuose ir paskirstymo centruose pagarsėjusios „Amazon“ vardas vėl suteptas krauju. Spauda praneša, kad švenčių metu net 250 tūkstančių darbuotojų 75 paskirstymo centruose įdarbinusios „Amazon“ sandėlyje Sakramente neįvardytas darbuotojas vyras darbe pasijuto blogai, vėmė krauju ir buvo išvežtas į ligoninę, kur sekančią dieną mirė.

Tai – jau ketvirtoji elektroninės prekybos gigantės „Amazon“ paskirstymo centruose įvykusi mirtis per pastaruosius mėnesius. Dar 2017 m. rugsėsį 59-erių metų Philipas Terry Indianapolyje buvo mirtinai sutraiškytas, o Pensilvanijoje 28 m. amžiaus Devaną Shoemakerį pervažiavo vilkikas. Tą pačią dieną, kai Sakramente kol kas neatskleistos tapatybės darbininkas vėmė krauju, UPS sandėlyje atlantoje žuvo 51-erių m. Williamas Stubbsas. Toks „Amazon“ pastarojo laiko nekrologas šiurpina.

Kita vertus, „Amazon“ neiškrenta iš bendro konteksto. JAV Socialinio statistikos biuro teikiama statistika nurodo, kad šioje šalyje per 2016 m. iš viso darbo vietose žuvo 5190 darbuotojų, net 7 % daugiau nei 2015-aisiais metais. Tarp daugybės paskirstymo centrų JAV – Sakramento centras yra vienas naujausių. Vis dėlto, tik praėjusį spalį duris atvėręs paskirstymo centras jau spėjo liūdnai pagarsėti per pirmuosius mėnesius kaip darbo vieta, kurioje per visą dieną negali nei atsisėsti, nei pavalgyti, netgi pasinaudoti tuoletu. Apie visa tai jau 30 d. po naujojo centro atidarymo raportavo darbuotojai. Jie taip pat neužmiršo paminėti neišmokėto atlygio už viršvalandinį darbą, vėluojančių algų ir pertraukų darbe nebuvimo.

Milžiniškame, net 855 tūkst. kv. m. ploto Sakramento sandėlyje 1500 darbuotojų dalinasi erdve su robotais, kurie padeda įmonei pasiekti dar didesnes apsukas. Krauju nusidažęs Sakramento paskirstymo centras gali aptarnauti iki 1 mln. užsakymų per dieną, o tokią spartą gali užtikrinti tik žmonėms talkinantys robotai. Štai Didžiosios Britanijos sandėlyje dirbantis vyras sutiko atskleisti savo įspūdžius iš darbo vietos: „Dirbu vienišas metalinėje užrakintoje dėžėje, 10 metrų nuo artimiausio kolegos. Kas devynios sekundės prie manęs iš tamsos priartėja robotas. Jis atkiša krūvą dėžių ir aš turiu jas kuo greičiau perduoti į pakavimo liniją. Ir taip – valanda po valandos visą dieną, 300 dėžių per valandą.“

Ko gero, neatsitiktinai „Amazon“ kompanija renkasi statyti naujus savo paskirstymo centrus vietovėse, kur klesti skurdas ir nedarbas, išsikerojusi deindustrializacija ir recesija. Būtent čia žmonės neturi pasirinkimo dėl darbo sąlygų ir yra tiesiog priversti rinktis šį nepavydėtiną, o kai kuriems netgi mirtiną darbdavį.

Parengta pagal wsws.org inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *