Darbo ginčų vis daugiau, bet iš darbo vis tiek išeinama savo noru

atleidimai2017-02-02

Pastarajame Darbo santykių komisijos posėdyje pranešimą skaitė pats Valstybinės darbo inspekcijos vadovas Jonas Gricius. Vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus taikiklyje šį kartą atsidūrė naujojo Darbo kodekso veikimo stebėsena. Pranešimas aktualizuoja, kad nors darbo ginčų ir su darbdavių savivale susiduriančių darbuotojų nuolat daugėja, tačiau atleidimuose iš darbo vis tiek vyrauja pačių darbuotojų iniciatyva.

Su tokia informacija svarbiame Darbo santykių komisijos posėdyje buvo supažindintas Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. VDI vadovas J. Gricius pasidalino ir pristatė statistiką, susijusią su Darbo ginčų komisijų visoje Lietuvoje veikla. Remiantis ja, per 2017 metus Darbo ginčų komisijos sulaukė net 3358 prašymų dėl galimai pažeistų darbuotojų teisių. Lyginant su 2016 m. pateiktų 2781 prašymo DGK skaičiumi, darbdavių savivalę patyrusių dirbančiųjų padaugėjo net 20 procentų.

Daugėjo ne tik darbo ginčų, tačiau buvo išplėstos ir Darbo ginčų komisijų kompetencijos ribos. Tarp tokių įprastų reikalavimų kaip neteisėtu pripažinimas atleidimo iš darbo ar neturtinės žalos atlyginimas, radosi retesni nekonkuravimo, baudų skyrimo darbdaviui nevykdant  Darbo ginčų komisijos arba teismo sprendimo, taip pat dėl darbo sutarties šalių ikisutartinių santykių punktai. Jie atveria dar daugiau galios darbuotojams ginant savo teises visoje šalyje veikiančiose Darbo ginčų komisijose.

DG komisijosVDI džiaugiasi, jog populiarėja taikos sutarčių pasirašymas, leidžiantis priimti optimalius ir nukentėjusiąją pusę greičiau bei efektyviau apginti leidžiančius darbo ginčų sprendimus. Net 40 proc. ginčų dėl neteisėto atleidimo iš darbo 2017-aisiais metais išspręsta patvirtinant taikos sutartis. Profesinė sąjunga „Sandrauga“ puikiai žino taikos sutarčių vertę. Tai įrodo sėkmingai pasirašytos taikos sutartys sprendžiant VĮ „Automagistralė“ (dabar VĮ „Kelių priežiūra“) vairuotojų-kelio darbininkų darbo ginčus. Jos leido darbininkams atgauti per 3 metus nesumokėto darbo užmokesčio dalį, o stambiausios išmokos kelio darbininkams viršijo net 4000 eurų.

Vis dėlto, profesinės sąjungos vaidmuo ginant darbuotojų interesus yra vis dar neįvertintas. Tą liudija VDI statistika, kurioje atleidimų iš darbo grafoje vyrauja išėjimas iš darbo savo noru, nors daugeliu atveju nėra paslaptis, jog darbuotojai tiesiog priverčiami palikti darbą, susidūrę su spaudimu iš darbdavio pusės. Statistiškai, prašymai išeiti iš darbo savo noru sudaro net ¾ visų atleidimų, o darbdaviams nenaudingais „darbdavio iniciatyvos“ pagrindais 2017 m. atleisti viso labo 5 proc. dirbančiųjų. Taip pat vos 5 proc. darbuotojų iš darbo išėjo šalių susitarimu, nors būtent tokia išėjimo iš darbo forma yra darbuotojams pati priimtiniausia, gaunant išeitines išmokas.

Išėjimo iš darbo klausimais į „Sandraugą“ nuolat kreipiasi profesinės sąjungos nariai, o juos ginantys bei atstovaujantys „Sandraugos“ teisininkai nedelsiant imasi spręsti problemas. Tuo tarpu nebūdami profesinės sąjungos nariais žmonės paprasčiausiai pasiduoda baimei ir pasirašo pakištus dokumentus, nesuvokdami, jog taip patys sau pakiša koją. Tam išvengti profesinė sąjunga „Sandrauga“ ketvirtadieniais rengia konsultacijas, į kurias gali registruotis ir ne nariai.

LPS „Sandrauga“ ir VDI inf.