AKTUALU: apie darbą puse etato ir socialinio draudimo įmokų „grindis”

Sodra2018-02-27

Kuo aktualios dirbantiesiems puse etato yra nuo šių metų pradžios darbdaviams įvestos socialinio draudimo įmokų „grindys“? Šis pokytis yra itin svarbus darbuotojams, kurie uždirba mažesnę nei minimalią algą. Socialinio draudimo įmokų „grindys“ – yra žingsnis, užtikrinantis jų socialines garantijas, – nurodo „Sodra“. Mat darbuotojai ir toliau galės dirbti puse etato, bet darbdaviai tokiu atveju turės mokėti daugiau socialinio draudimo įmokų. Todėl tai nebeapsimokės ir dirbantieji galės tikėtis, kad jų oficiali alga pasieks bent minimalų atlygį.

Lietuvoje 150 tūkst. dirbančiųjų oficialiai gauna mažesnę nei minimalią algą, kuri po paskutiniojo „kosmetinio“ didinimo pasiekė 400 eurų neatskaičius mokesčių. Už mažiau nei minimumą dirba ir savo pareigas eina kone kas septintas Lietuvos dirbantysis. Šie žmonės taip pat serga, augina vaikus, galiausiai – kaupia senatvės pensijai. Tačiau gaunant tokią menką algą jų pensija būtų perpus mažesnė nei vidutinė ir sulaukus garbaus amžiaus, ko gero, netgi neleistų sudurti galo su galu. Socialinio draudimo įmokų grindys prisidės prie šios problemos sprendimo, – teigiama „Sodros“ išplatintame pranešime spaudai.

Naujoji nuo 2018-ųjų pradžios įtvirtinta tvarka leis dirbantiesiems nepilnu etatu ir mažesniu krūviu nepaisant to daugiau sukaupti oriai senatvės pensijai. Taip yra dėl tos priežasties, nes būtent nuo darbdavių mokamų socialinio draudimo įmokų priklauso, kokią pensiją ir socialinio draudimo išmokas gaus žmogus. Pritaikius „Sodros“ įmokų grindis visus metus dirbęs žmogus ir stažo sukaups pilnus metus, o ne pusę, kaip būtų gaunant pusę minimalios algos ir sumokėjus mažiau įmokų. O ir pvz., puse etato už pusę minimalios dirbusiai ir susilaukusiai vaiko mamai būtų ryškus skirtumas: 200 ar 400 eurų vaiko priežiūros išmoką kiekvieną mėnesį gauti.

Pakeista tvarka nesukels jokių nepatogų ir darbdaviams – jiems niekuo papildomu rūpintis nereikia. darbdaviai kaip įprastai iki šiol numatytu laiku turės pateikti ataskaitas apie darbuotojams priskaičiuotus atlyginimus ir socialinio draudimo įmokų sumas. „Sodra“ operatyviai įvertins, už kuriuos darbuotojus nereikia mokėti įmokų nuo minimalios mėnesinės algos (MMA) ir informuos apie apskaičiuotą papildomą įmokų sumą. Nei ataskaitų pateikimo, nei įmokų mokėjimo terminai nesikeičia. Jeigu darbuotojas sirgo įmokos skaičiuojamos nuo MMA proporcingai dirbtų dienų skaičiui. Tuotarpu užsiimant individualia veikla ir dar prisiduriant samdomu darbu, darbdaviai turės sumokėti socialinio draudimo įmokas bent nuo minimalios mėnesinės algos ir tuo atveju, jeigu jų darbuotojas dar užsiima ir individualia veikla.

Grįžtant prie Kaip ir iki šiol, bus galima dirbti ir puse etato, ir kelias valandas per dieną. Svarbu pats algos dydis – jeigu jis mažesnis nei minimali mėnesio alga, darbdavys turės sumokėti daugiau socialinio draudimo įmokų, o tai savaime skatins darbuotojus pervesti į pilno etato pozicijas. Taip pat nereiškia, kad už pusę etato žmogus gali gauti tik pusę minimalios algos. Jeigu puse etato dirbate už pusę vidutinio mėnesinio atlyginimo, kuris perkopė 800 eurų, darbdaviui primokėti socialinio draudimo įmokų neatsiras, nes atlyginimas viršija MMA. Pažymėtina, kad jaunam žmogui studijuojant ir norint papildomai dirbti nepilną darbo dieną, jam socialinio draudimo įmokų „grindys“ nebus taikomos iki 24 metų. Už tai primokėti nereikės.

Dėl pasikeitusios tvarkos pensininkams, taip pat gaunantiems netekto darbingumo (neįgalumo) pensijas įsidarbinti sunkiau nebus, nes šioms grupėms socialinio draudimo įmokos taip pat netaikomos. Jie gali dirbti ir už mažesnę nei minimalią algą, bet socialinio draudimo įmokų primokėti nereikės, – užtikrina „Sodra“.

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba taip pat pabrėžia, kad socialinio draudimo įmokų „grindys“ nebus netaikomos ir tiems gyventojams, kurie yra draudžiami valstybės lėšomis. Todėl mamos ar tėčiai, prižiūrintys vaikus, antrais ir trečiais metais gali dirbti už mažesnę nei minimalią algą – pavyzdžiui, kelias dienas per savaitę. Taip pat tie, kurie slaugo artimuosius, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, ar turinčiuosius visišką negalią, galės dirbti tiek, kiek leidžia jų galimybės, už mažesnę nei minimalią algą. Darbdaviams pareigos primokėti socialinio draudimo įmokų už tokius darbuotojus nebus. Na, o dirbantiems pas du darbdavius atsakoma, jog tokiu atveju prievolės primokėti nėra nė vienam darbdaviui, nepaisant to, kokio dydžio bendrai darbines pajamas gauna darbuotojas.

Parengta pagal „Sodros“ inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *