Įsibėgėja kova su nelegaliu darbu statybvietėse

Inspektavimas_2018-04-03

Valstybinė darbo inspekcija imasi dar griežtesnių kontrolės veiksmų prieš nusikaltimus, susijusius su darbu. VDI žvilgsnis krypsta į statybvietes, kuriose klesti nelegalus darbas, dirba formaliai neįdarbinti užsieniečiai, nesilaikoma saugos ir sveikatos reikalavimų bei fiksuojami atlyginimo mokėjimo pažeidimai. Per Jungtinių operacijų centro  patikrinimą keliose Vilniaus rajono statybvietėse pareigūnams teko gaudyti iš antro aukšto šokusius nelegalus ir neblaivius statybininkus, o statybų vadovus už reikalavimų nevykdymą sulaikyti.

Nelegalaus darbo reiškiniai apima prekybą žmonėmis darbo išnaudojimo tikslais, nelegalų/nedeklaruotą darbą, užsieniečių nelegalų darbas, darbo užmokesčio mokėjimą vokeliuose, kitus mokestinius pažeidimus, susijusius su darbu. Taip pat VDI inspektoriams rūpi darbų saugos ir sveikatos reikalavimų laikymasis, nes jų neužtikrinimas yra tiesiogiai susijęs su nelaimingais atsitikimais, kurie ypač dažni statybų, miško ir medienos pramonėje. Patikrinimą Vilniaus rajono statybvietėse atlikusios VDI vyr. valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius akcentuoja, kad kova su šešėliu, ekonominės vergovės požymių turinčia veikla, trečiųjų šalių darbuotojų išnaudojimu bus tęstinė, nuosekli ir sisteminga.

Kovai su šešėliniu ir nelegaliu darbu bei jo pažeidimais VDI kruopščiai ruošėsi iš anksto. Tam buvo pasitelktos Jungtinių operacijų centro (JOC) pajėgos. Vilniaus rajono statybos objektuose organizuotuose patikrinimuose dalyvavo VDI Vilniaus skyriaus inspektoriai, Vilniaus apskrities policijos pareigūnai, Vilniaus apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovai, taip pat Vilniaus apskrities Migracijos valdybos Užsieniečių reikalų skyriaus specialistai. Prie tikrintojų prisijungė ir Norvegijos darbo inspekcijos atstovai. Tai jau ne pirmas kartas, kai bendradarbiaujama atliekant tikrinimus tiek Norvegijos, tiek Lietuvos įmonėse ir remiamasi gerąja Skandinavijos praktika. JOC įkūrimo praktika pradėta diegti remiantis Norvegijos patyrimu kovoje su darbo nusikaltimais.

Viename statybų objekte inspektavimo metu nustatyta 11 individualiai dirbančių asmenų, iš jų 5 dirbo pažeisdami ūkinę / komercinę veiklą. Paminėtina, kad keli iš jų jau yra bausti už tokį pat pažeidimą. Asmenims bus surašyti administracinio nusižengimo protokolai pagal Administracinių nusižengimų kodekso 150 straipsnį, kuris užtraukia baudą nuo 300 iki 850 eurų. Pakartotinis pažeidimas užtraukia baudą nuo 850 iki 1500 eurų. Vykstant tikrinimui trys asmenys mėgino pasišalinti iš statybos objekto šokdami pro antro aukšto langus. Vienam pavyko pabėgti, o kitus sulaikė policijos pareigūnai. Statybų įmonės vadovas policijos taip pat buvo sulaikytas – už pareigūnų reikalavimų nevykdymą jam buvo surašytas administracinio nusižengimo protokolas.

Patikrinime dalyvavę pareigūnai vietoje operatyviai aptarė veiksmus ir nutarė papildomai patikrinti dar vieną netoliese statomą vienbučių namų kvartalą. Nustatyti 5 juridiniai subjektai, kurių darbuotojai Ukrainos ir Baltarusijos piliečiai dirbo statybvietėje. Dėl šių asmenų darbo pažeidimų tyrimai tęsiami. Patikrinimo metu užfiksuotas ir vienas užsienietis, kuris gyveno pačioje statybvietėje. Patikrinus jo blaivumą, užfiksuotas 2,47 promilės girtumas. Už darbuotojo nenušalinimą nuo darbo atsakingi asmenys bus nedelsiant traukiami administracinėn atsakomybėn. Kompetetingi tikrintojai taip pat atkreipė dėmesį į aplinkos teršimo atvejus statybvietėse, kur paliktos atliekų krūvos, o statybinės atliekamos medžiagos neišvežamos, bet deginamos statybvietėje. Ši informacija bus persiųsta pagal kompetenciją.

LPS „Sandrauga“ pagal VDI inf.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *