Darbo rinkoje – trūkstamų profesijų pluoštas

elektrikai2018-05-10

Paviešintos esminės darbo rinkos mūsų šalyje problemos. Jos apima regioninio darbo pasiūlos ir paklausos neatitikimą, kai ypač tam tikruose regionuose darbo paklausa gerokai viršija pasiūla, todėl ten vyrauja didelis nedarbas. Taip pat išskiriamas kvalifikuotų darbuotojų trūkumas bei nuolat augantis poreikis įdarbinti užsieniečius. Jie darbo vietose pakeičia lietuvius, kurie nerasdami darbo yra priversti emigruoti – kiti rytų europiečiai sutinka Lietuvoje dirbti už dar mažesnį atlyginimą ir prastesnėmis sąlygomis.

Darbo biržos specialistų atlikta darbo skelbimų analizė rodo, kad labiausiai Lietuvoje trūksta gydytojų, kirpėjų, kosmetologų, sunkvežimių vairuotojų, programinės įrangos kūrėjų, analitikų, slaugos ir akušerijos specialistų. Tačiau vien tik įgyti darbdavių trokštamą profesiją dažnai nepakanka. Taip yra todėl, kad gretutinai paklausiai profesijai darbdaviai noriai įdarbina tik 1-2 metų patirtį panašiame darbe turinčius žmones. Dažniausiai pageidaujama, kad jie būtų jauni ir perspektyvūs, mokėtų bent jau anglų kalbą, gebėtų dirbti komandoje, būtų sąžiningi ir savarankiškai gebantys kelti tikslus bei jų siekti.

Be visų išvardintų specialybių kaip labiausiai trūkstamos dar įvardijamos reklamos ir rinkodaros specialistų, apskaitos ir buhalterijos tarnautojų, ikimokyklinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojų, gydytojų ir slaugos specialistų, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojų, parduotuvių pardavėjų, suvirintojų ir statybininkų. Dėl vairuotojų ir statybininkų stygiaus darbo rinkoje Lietuvoje juos gausiai pakeičia darbo imigrantai iš Ukrainos ir Baltarusijos – lietuviai tolimųjų reisų vairuotojai ir statybininkai skundžiasi, kad kai kuriose įmonėse imigrantai taip sparčiai išstūminėja lietuvius, kad šių jau likusi mažuma. O kaip žinia, su mažuma galima ir nesiskaityti. Tarp statybos kvalifikacijų parankiausia šiuo metu būti ir darbą gauti elektros inžinerijos technikams, statybų vadovams, elektromechanikams, tinkuotojams ir grindų plytelių klojėjų.

Daugiau kaip pusė visų darbdavių registruojamų darbo pasiūlymų yra skirti kvalifikuotiems darbuotojams, tam konkurenciją sudaro tik nuolat augantis statybos darbininkų poreikis. Didžiausiu sektoriniu darbdaviu ir toliau išlieka paslaugų sektorius. Jame be ikimokyklinio ugdymo specialist ypač laukiami gydytojai ir slaugytojai, mechanikos inžinerijos technikai bei metalo apdirbimo staklių derintojai, operatoriai. Pramonės sektoriuje kaip visuomet trūksta inžinierių, odos ir panačių dirbinių amatininkų, maisto gamybos mašinų operatorių, žemės ūkio mašinų taisytojų. Pats žemės ūkis reikalauja nekvalifikuotų gyvulininkystės darbininkų, žemės ūkio ir miško technikos operatorių, taip pat kaip miškų ūkio darbininkų.

Parengta pagal Lietuvos darbo biržos inf.