Tūkstantiniai protestai lietuvių emigrantų sostinėje Londone: reikalavo 10 £ už valandą ir saugesnių darbo sąlygų

London122018-05-20

Didžiosios Britanijos Profesinių sąjungų kongresas (TUC) praėjusį savaitgalį organizavo dar vieną grandiozinį mitingą Londone. Jo metu tūkstančiai britų žygiavo sostinės gatvėmis demonstracijoje reikalaudami geresnio uždarbio. TUC tyrimo duomenimis, dabartinė algų kilimo tendencija Britanijoje yra lėčiausia per 200 metų.

Tūkstančių tūkstanč iai įvairiausių specialybių darbuotojų užtvindė Londono gatves. Dainuodami, mušdami būgnus, skanduodami šūkius ir nešini plakatais protestuotojai pasisakė už atlyginimų kėlimo politikos pertvarką ir reikalaudami uždrausti Didžiojoje Britanijoje gajas „nulio valandų“ darbo sutartis. Profesinių sąjungų kongreso TUC suorganizuoti dirbantieji valdžiai iškėlė 10 svarų sterlingų minimalaus valandinio darbo užmokesčio sąlygą ir savo teisių užtikrinimo garantą.

Tai protestuotojams pažadėjo užtikrinti Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbin. Pasak jo, bus dedamos visos pastangos ir panaudojama galia sustiprinti dirbančiųjų teises ir laisves. Tai leistų kartu organizuotai gerinti kiekvieno Britanijos dirbančiojo gyvenimo kokybę. Leiboristų lyderis pabrėžė Vyriausybės apkarpymų politikos žalą atlyginimų augimui bei pareiškė besiimsiantis visų galimų veiksmų darbininkų reikalavimams patenkinti ir situacijai šalyje keisti.

london3Demonstracijoje žygiavo mokytojai, slaugytojos, greitosios pagalbos personalas, įvairūs tarnautojai ir biurų darbuotojai, valytojai. Buvo pastebimi ryškiaspalviai pasaulinio greitojo maisto restoranų tinklo „McDonald‘s“ darbuotojai. Visi jie sudarė ryškiaspalvę, tačiau vieningą mitingo vaizdą. Demonstracija po žygiavimo miesto gatvėmis sustojo Hyde parke. Čia kaip ir įprasta moderniajai profsąjunginei tradicijai, stovėjo scena, vyko koncertai, diskusijos ir pasisakykai, stovėjo stalai su maistu, kava ir arbata.

Pagal panašią programą vyko ir mitingas Tarptautinei Darbo dienai Gegužės 1-ajai paminėti Lietuvoje. Jame su kitomis respublikinėmis profesinėmis sąjungomis dalyvavo ir „Sandrauga“. Šiemet Europinės dirbančiųjų šventės ir renginių modelį perėmusios Lietuvos profsąjungos pademonstravo, kad mitingavimas gali būti daugiau nei tik eitynės su plakatais, ką žmonės dažnai sieja su sovietine negatyvia tradicija. Šiemetis Gegužės 1 d. renginys Vilniuje parodė Lietuvos profsąjunginio judėjimo vienybę ir šliejimąsi prie vakarietiškosios mitingavimo tradicijos.

„Lietuvai būtina remtis geraisiais užsienio šalių Vakarų Europoje pavyzdžiais. Vieningas darbininkų judėjimas ir dirbančiųjų masiškai demonstracijose keliami reikalavimai yra tai, ko šiandien reikia Lietuvai. Nacionalinis streikas galėtų būti išeitis mūsų šalyje šiandien, nes daugiau nebegalime taikstytis su stichišku dirbančiųjų problemų sprendimu ir atlyginimų stagnacija, kurie skatina emigraciją į tą pačią Angliją, Airiją ir kitas šalis, – komentuodamas įvykius Londone pabrėžė LPS „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.

Nesunku suskaičiuoti, kad reikalaudami 10 svarų sterlingų minimalaus valandinio atlygio dirbantieji Britanijoje galėtų per įprastą darbo mėnesį tikėtis daugiau nei 1600 svarų sterlingų. Tai prilygsta virš 1800 eurų ir daugumai aptarnavimo ir paslaugų sektorių Lietuvos dirbantiesiems tegali būti svajonė. Šią savaitę prasidėjusiose diskusijose dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) didinimo Lietuvoje profesinės sąjungos siekia mūsų šalyje MMA skaičiuoti pagal formulę nuo vidutinės algos šalyje dydžio. Taip būtų išvengta stichiško MMA dydžio svarstymo ir kėlimo praktikos, o dirbantieji galėtų aiškiai numanyti, kiek kasmet didės jų uždarbis.

LPS „Sandrauga“, labourstart.org ir bbc.com inf.