„Ateityje visi kilę klausimai bus sprendžiami abipusio bendradarbiavimo būdu“

2013-07-08

Socialinis dialogas- tai priemonė diskutuoti, bendrauti ir kartu spręsti problemas. Tai priemonė, kurios puoselėjimas palaiko socialinę darną visuomenėje, siekia interesų darnos, mažina socialinę įtampą, gerina profesinio informavimo ir konsultavimo kokybę.

 

Socialinis dialogas tai siekiamybė. Jis svarbus procesas tarp įvairių socialinių partnerių- valstybinių, darbdavių, profesinių sąjungų ir kitų institucijų.

Socialinis dialogas apima daugybę sričių, tačiau dažniausiai dėmesys yra sukoncentruojamas į darbo rinkos ir švietimo bei socialinės politikos klausimus.

Ir deja… Tokio dialogo čia ganėtinai dažnai pasigendama. Visų pirma socialinio dialogo trūksta tarp valdžios ir paprastų žmonių. Tarp profesinių sąjungų ir ministerijų. Vieni kitų neklausome, vieni su kitais nesitariame ir veikdami savo nuožiūra, sulaukiame šurmulio, priekaištų ir pykčio, kuris nėra nei malonus, nei naudingas.

Pastarosiomis dienomis daug šnekama ir spaudoje rašoma, apie įsivyravusį konfliktą tarp ugniagesių ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos. Kaip sako  Lietuvos nacionalinis transliuotojas: „ Profsąjungos ir ministerija nesusikalba“.

Žmones papiktino Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos veiksmai, kurie visiškai nebuvo derinami su profsąjungomis. Nuspręsta pakeisti visą parą budinčių darbuotojų darbo laiko trukmę, kitaip derinti jų darbo grafikus, atsisakyti atlyginimų lapelių.

Tokie darbo laiko reglamentavimo pakeitimai išbalansuotų statutinę valstybės tarnybą ir ypač neigiamai atsilieps ugniagesių gelbėtojų darbo organizavimui.

Liepos 4-ąją, pasitelkiant ugniagesių techniką, buvo surengtas piketas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, norint atkreipti dėmesį į netikslingus kodekso pakeitimus.

Tokios Darbo kodekso pataisos jau buvo pateiktos pernai, tačiau joms buvo nepritarta ir nesulaukus trišalės tarybos pritarimo, tos pataisos priimtos nebuvo.

Ir štai tas pats klausimas, ir vėl nesutarimai.

Kaip sako pats socialinės apsaugos ir darbo viceministras Aivaras Tušas: „ Manau, kad kuo daugiau bus bendravimo, tuo geriau. Susiklosčiusi situacija parodo, kad kažkur yra komunikacijos trūkumas“.

Akivaizdu, jog esant socialiniam dialogui, puoselėjant informavimą ir konsultavimą,tarp darbdavių ir profsąjungų tokių nesutarimų ir nepasitenkinimų būtų išvengta.

Kaip rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išplatintame pranešime spaudai, su profesinių sąjungų atstovais sutarta „ateityje visus kilusius klausimus išspręsti abipusio bendradarbiavimo būdu“.

D.L.